Veesõiduki liising

„Naise võin küll võtta ma,
kuid merd ei iial jätta saa.
Naist armastan ma palavalt,
merd meeletult ja salaja!”

laulis Tarmo Pihlap kuldsetel 70ndatel ja laulab pea iga eesti mees tänaseni. Laulab ka naine, sest Eesti merd ja Eesti südant ei jõua keegi lahuta’, kui üht teist laulusalmi parafraseerida.

Mida lähemale suvele, seda enam hakkavad meri ja kõik ülejäänud veekogud – järved, jõed ja nii edasi – iga eestlase rinnus vemmeldama. Ja seda rohkem mõtleb igaüks isikliku veesõiduki ostmisele. Mis saab olla mõnusamat jahtlaeva või paadi pardal mööda vett libisemisest?

Isiklik veesõiduk? See on ju ulme!

Isikliku veesõiduki kasuks räägib mitu asja.

Esiteks on see pikas plaanis soodsam kui igal nädalalõpul kaatri üürimine, mugavusest rääkimata.

Teiseks muutub veesõiduk omamoodi pereliikmeks, mida on ka talvekuudel hubane putitada ja vaatamas käia. Ning loomulikult tahab iga eestlane sisimas naabrist parem olla. Pole ilmselt vaja seletada, kumb mees on vägevam: paadiomanik või see, kellel paati pole.

Nali naljaks. Veesõiduki omamine on kasvav trend ja põhjusega.

Paraku on isikliku lootsiku soetamine keerulisem kui jalgratta ostmine, sest korralik väikelaev või jaht maksab üksjagu palju. Õnneks on liisingupakkujaid, kes seda probleemi lahendada aitavad, ja üks neist oleme meie ehk Finora. Inimese unistus ei saa ega tohi raha taha jääda ning meie abiga õnnestub võimalikud takistused ületada.

Kuidas osta veesõidukit?

Finora pakub veesõidukile liisingut kapitalirendi vormis.

Oleme kapitalirendist kirjutanud põhjalikumalt siin, kuid lühidalt kokku võttes kasutatakse kapitalirenti siis, kui inimene või ettevõte soovib vara endale soetada, aga ostuks puudub raha või ei soovita raha vara alla kinni panna. Ehk siis soovid asja omanik olla, kuid ei pea kogu maksumuse korraga tasumist võimalikuks või mõistlikuks.

Kapitalirent on sisuliselt krediit ehk laen, mille liisinguvõtja ehk sina liisitava vara vastu saad. Samas ei vormistata kapitalirendi puhul vara tagatisena, nagu tehakse näiteks korteriostuga. Liisinguandja ehk Finora ostab vara oma nimele ja liisinguvõtja ehk sina hakkad seda kapitalirendi tingimustel meie käest „välja ostma”.

Lisaks tavapärastele nõuetele, mille me liisingu taotlejale esitame, on veesõiduki puhul oluline silmas pidada, et seda oleks võimalik Eesti Transpordiameti liiklusregistris arvele võtta. Lihtsaim viis registreerimisnõuetele vastavust kontrollida asub Transpordiameti kodulehel.

Millised piirangud on veesõiduki liisimisel?

Üldjuhul eelistame olukorda, kus veesõiduki müüja on Eestis vastava tegevusalaga seotud äriühing. Ehk siis on Finora abiga veesõidukit lihtsam osta ettevõttelt, mis justnimelt veesõidukite müümisega tegelebki. Kõlab iseenesest mõistetavalt, kuid ei pruugi tegelikus elus tingimata nii ilmselge olla.

Erandkorras on Finora abil võimalik veesõidukit osta ka usaldusväärselt välismaiselt müüjalt, kuid siis peab arvestama suuremate kuludega juriidilistele protseduuridele. Ka mõningane ajaline lisakulu on välismaalt kaatrit või jahti ostes vältimatu. Finora teeb selles valdkonnas koostööd Eesti ühe kogenuma merejuristiga.

Võrreldes näiteks sõiduautodega, kaasnevad veesõidukite haldamise, hoidmise ja kasutamisega mõnevõrra teistsugused riskid, millega on end enne ostu planeerimist mõistlik kurssi viia. Samuti peab välisriigist veesõidukit ostes arvestama, et see ei pruugi Transpordiameti vastavat kontrolli läbida ning sellisel juhul me kahjuks liisinguga aidata ei saa. Eestis registreeritud paatidel on nõuetele vastavuse tunnistus juba olemas.

On oluline teada, et liisitavale veesõidukile seatakse kasutuspiirkonnaks Läänemeri (kui tegu ei ole ainult siseveekogudes kasutatava sõidukiga) ning kaugemale ei ole lubatud sellega seilata. Lisaks kehtib meie kaudu liisitavatele veesõidukitele keeld teatud riikide sadamate külastamiseks (näiteks Venemaa).

Loomulikult pead sa oma veesõiduki veetranspordil esinevate riskide vastu kindlustama, sõlmida tuleb nii vastutus- kui ka kaskokindlustusleping.

Veesõiduk ei pea liisingusse võtmisel olema tingimata uus. Kasutatud veesõidukite puhul hindame iga juhtumit eraldi ega välista ka vanemate kui 15 aasta vanuste sõidukite ostu finantseerimist.

Kuidas edasi?

Liisingu taotlemine käib Finoras imelihtsalt:

Vali sobiv veesõiduk välja
Veendu, et veesõiduk vastaks Transpordiameti nõuetele
Täida liisingutaotlus ja saada see meile
Allkirjasta leping ning asu veesõidukit kasutama

Finora on sinu veesõiduki omanik seni, kuni oled teinud meile viimase graafikujärgse liisingumakse. Seejärel vormistatakse omandiõigus liisinguvõtja ehk sinu nimele. Reeglina eeldame taotlejalt 20% või suuremat sissemaksu.

Võta meiega julgesti ühendust, vaatame su olukorrale otsa ning paneme paika parima mõeldava plaani, mis su unistused tegelikkuseks muudavad!

Finora