TEEKS ÕIGE OMA ETTEVÕTTE!?

Umbes 35-36 eluaasta kandis hakkavad ettevõtlikud palgatöötajad mõtlema, et mis siis kui alustaks nüüd oma äriga. Arvatakse, et kuna mul on endal kõik teadmised ja oskused olemas, siis võiksin pigem ise midagi üles ehitada. Millegi uue loomine pakub väljakutseid otsivatele inimestele põnevust ja nad asuvad suuri ideid hoogsalt teostama. Need, kes on ettevõtlikud, alustavad omal käel tegutsemist ning ise endale tööandjaks olemist juba oluliselt varem, ca 25-selt, eriti mehed. Naised on võib-olla veidi ettevaatlikumad, julgevad vähem riskida ning ettevõtjaks küpsemine võtab rohkem aega, sest nad tahavad olla kindlad, et äri oleks jätkusuutlik.

KÕIGE TÄHTSAM ON IDEE

Paljud ideed, millega oma äri alustada, sünnivad tavaliselt mingi toote või teenuse puudumisest turul, mingist kogemusest, mis ei olnud nii hea ja tuntakse, et teeks ise palju paremini, ägedamalt ja on soov tekitada inimestes oluliselt paremat emotsiooni. Reisitakse välismaal ja nähakse põnevaid kaubamärke või soovitakse tuua Eestisse uut teenust, mida on ise kogetud välisreisil. Või suvel grilliõhtul meeldivate vestluste käigus leitakse, et just “SEE” on puudu ja “TEEME ÄRA!”.

STARTUP ON POP

Tänapäeval sünnivadki geniaalsed ning globaalsed äriideed väikestes seltskondades, mida me teame startupidena. Need ideed ei ole kuskilt kopeeritud, vaid mõeldud selliselt, et kuidas maailma paremaks ja põnevamaks muuta. Seega iga uus ettevõte, mis luuakse ongi startup alates meeskonna loomisest kuni investorite leidmiseni, sest kõik protsessid on vaja läbi teha ühtemoodi, opereerides nii kohalikul või globaalsel turul.

Kuna täna on vähemalt Eestis oma äri alustamine tehtud väga lihtsaks, siis kõige olulisem on kellega koos äri teha, mis on äriidee ning kuidas ideed ka päriselt ellu viia. Kõik ei pea pürgima rahvusvahelisele turule, võib väga edukalt toimetada ka Eestis, kui töö pakub pinget ning kliendid on õnnelikud.

Järgmine oluline etapp on raha leidmine. Kõige lihtsam on muidugi alustada siis, kui oled selleks ise ressursse kõrvale pannud. Pisut lihtsam on leida kontakte, kes aitavad START-UP´ide käivitamiseks raha kaasata ning investorite huvi on samuti suur, kui ideel on potentsiaali laia maailma vallutada. Kui idee on pisut lihtsam ja ei sisalda suurt innovatsiooni, on ettevõtte alustamiseks raha leida juba oluliselt raskem. Kindlasti tasub alati pöörduda ka erinevate krediidiandjate poole isegi siis, kui on saadud pankadest mitu negatiivset vastust ning mitte loobuda oma unistusest. Finora Capital on aidanud mitmeid alustavaid ettevõtjaid. Võtke meiega julgesti ühendust.

Terje Lunden