Targal inimesel on raha peas!

„Kes saab targaks liiga hilja, muutub julgeks liiga vara,” ütles inglise poliitik ja kirjanik George Savile.

Tabavamalt on raske väljenduda, eriti siis, kui jutuks on rahaasjad. Mida vähem teadmisi, seda rohkem uljust raha kulutamisel ja tühja-tähja peale raiskamisel. Nupukas inimene teab, et „targal mehel peab olema raha peas, mitte südames”, nagu ütles teine tuntud kirjanik Jonathan Swift.

Mida teha, et oskus rahaga ümber käia saabuks pigem varem kui hiljem?

Eks ikka ennast harida. Kuigi tarkuseks pole kunagi liiga hilja, on mõistlik end rahaasjadega võimalikult vara – ehk juba koolipingis – kurssi viia. Just sel põhjusel on avaliku ja erasektori huve ühendav finantssektori esindusorganisatsioon FinanceEstonia juba mitmendat korda rahatarkuse raamatuid jagamas.

Kui eelmisel aastal jõudis FinanceEstonia liikmete abiga raamatukogudesse ligi 600 rahatarkuse raamatut, siis sel aastal on soov kooliraamatukogusid toetada. Plaanis on toimetada Eesti noorteni 510 raamatut ning kuna ka Finora Capital selles algatuses osaleb, kutsumegi kõiki oma sõpru õlga alla panema.

Sel aastal jõuavad kooliraamatukogudesse järgmised rahatarkuse raamatud:

Riin Tuttelbergi „Tom õpib rahamängu” – see on esimene Eesti rahatarkuse raamat. See räägib ühes vahvast poisist nimega Tom, kes saab igapäevaste eluliste situatsioonide toel teada uusi ja põnevaid teadmisi raha, ettevõtlikkuse ja oluliste väärtuste kohta. Tomile õpetab tarkusi vanem õde Ellu. Vaatamata sellele, et Ellu on alles laps, teab ta uskumatult palju ning oskab oma teadmisi ka vennale selgitada ja õpetada. Iga peatüki lõpus on aruteluküsimused, mis teevad juturaamatu natuke praktilisemaks. Lisaks aitavad teemat kinnistada iga peatüki lõpus olev mäng ning tekstist välja toodud olulisemad tsitaadid.

Bodo Schäferi „Koer nimega Money” – 12-aastane Kira raiskab kogu aeg taskuraha ära, ta vanemad muretsevad muudkui laenude maksmise pärast ja seetõttu vaidlevad tihti. Kirale tundub raha ebameeldiva teemana, mida ta iga hinna eest väldiks. Seda aga kuni ajani, mil nende pere päästab vigastatud koera, kes tänutäheks avaldab oma saladuse – ta oskab rääkida! Nii algavadki Kira ja Money vestlused rahamaailmast ning märkamatult hakkab ka Kira ja tema pere elu muutuma! Lugemiseks alates 10. eluaastast.

Mihkel Trumani ja Jaak Roosaare „Kuidas saada rahatargaks” – neli koolinoort töötavad suvel maasikapõllul ja tunnevad, et maasikate korjamisega rikkaks ei saa. Õnneks selgub, et neil on rikas sugulane onu Valter, kes on ettevõtja ja investor. Valteri juhendamisel asuvad ka meie noored oma ettevõtteid ehitama ja koguvad töö käigus rahatarkust. Peale jutustuse on raamatus palju lisainfot, harjutusi ja lugejat suunavaid küsimusi.

Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpik” – raamat on jagatud kolmeks osaks. Esimeses osas räägitakse lahti, mis üldse rikkus on, kuidas seda mõõta, rahalisi eesmärke seada ja oma progressi jälgida. Teises osas räägitakse rikkaks saamise mudeli kõige tähtsamast tegurist ehk säästmisest. Kolmandas osas puudutatakse investeerimise teemat ning seda, kuidas luua endale passiivset sissetulekut ja rahalist vabadust.

Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepa ja Tarvo Vaarmetsa „Rahaedu põhimõtted” – teos võtab teravasse fookusesse igapäevased rahaasjad, elus ette tulevad rahalised olukorrad ja investeerimise ning annab autorite praktiliste kogemuste ja teadustausta toel lihtsas keeles edasi rahaedu saladused, teadmised ja oskused. Raamat on kirjutatanud Eesti autorid Eesti lugejale, keskendudes seega just Eesti oludele.

Kristi Saare „Kuidas alustada investeerimisega” – praktiline käsiraamat, mis aitab samm-sammult oma rahaasjade üle kontrolli võtta, annab ülevaate investeerimisvõimalustest ning loob arusaadava ja selge ülevaate riskidest, hajutamisest ja maksundusest. Sageli ongi investeerimisega alustamisel kõige suurem probleem hirm teha midagi valesti või teadmatus, kust üldse alustada – seetõttu käibki raamat üksipulgi läbi finantsseisu kaardistamise ja korrastamise, hetkel väikeinvestoritele kättesaadavad investeerimisvõimalused ja olulised punktid oma esimeste investeeringute tegemisel.

Inimeste rahatarkus on tegelikult kogu ühiskonna toimimise eelduseks ning kuna Eesti
koolid, õpetajad ja noortekeskused vajavad järjepidevalt toetust rahatarkuse õppematerjalide soetamiseks, palub FinanceEstonia lisaks oma abile ka sinu toetust.

Ettevõtmisele on tänavu FinanceEstonia liikmetest juba õla alla pannud BB Finance, Bondora, Finora Capital, Estateguru, Fresh Finance, Inbank, IPF Digital, PlusPlus Capital ja Redgate Capital.

Finora