Tagatiseta ärilaen aitab ettevõttel kiirelt tegutseda

Siim on ettevõtja. Tal oli laenu vaja. Mida ta tegi?

Ikka seda, mida kõik ettevõtjad sarnases olukorras teevad: avas veebibrauseri, sisestas Google’isse teda huvitavad märksõnad – tagatiseta ärilaen, laenusumma, intressimäär, väikese ja keskmise suurusega ettevõte – ning vajutas Enterit.

Siim sai tulemuseks sadu vastuseid, käis esimesed paarkümmend läbi ning jõudis Finora tagatiseta ärilaenu leheküljele. Timmis ekraani heledamaks ja luges:

Lõppenud suvi oli kuum ning Finoras „küpses” plaan pakkuda midagi väikeettevõtetele. Oleme turule tulnud uue krediiditootega – mikrolaenuga –, mis on mõeldud Eestis registreeritud ja tegutsevale ettevõttele, kes on tegutsenud vähemalt 1 aasta.

See jutt paistis Siimu plaanidega sobivat. Ta haaras telefoni ja helistas Finora numbrile.

„Halloo, ma kuulen teid,” teatas reibas naishääl Siimule. „Kuidas saan kasulik olla?”

„Mul on ettevõte ning mõned küsimused teie tagatiseta laenu kohta,” vastas Siim. „Kui suur on võimalik laenusumma, millise intressimääraga te ettevõtetele laenu pakute, ja nii edasi.”

„Head küsimused!” muutus hääl teisel pool telefoniliini veelgi reipamaks. „Millest alustame?”

„Noh, alustaks sellest, et…”

Mis asi see tagatiseta ärilaen siis on?

„Finoras kutsutakse tagatiseta ärilaenu mikrolaenuks,” teatas rõõmus hääl telefonis. „Mikrolaen on paindlik ning mõistlik lahendus kasvavale ettevõttele tegevuse laiendamiseks või ootamatute kulude katmiseks. Eriti mugavaks lahenduseks on mikrolaen siis, kui firmal on tekkinud ootamatud kulutused, näiteks käibevara finantseerimine, tegevuse laiendamine, põhivara soetamine või muude väikeinvesteeringute katmine.

Toome ühe kiire näite. Eestis on äride veebi kolimine olnud möödapääsmatu, Covid on selle protsessi lihtsalt kiiremini käima lükanud. Kallite müügipindade rentimine on jõukohane vähestele ja pandeemia tingimustes pole nende üüripindadega midagi peale hakata.

Piirangud muutuvad pidevalt ja kuidagi on vaja selles tohuvabohus ellu jääda kõigil, eriti aga Eesti väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel ehk täpselt sellistel inimestel nagu teie. Veebi kolimine on vajalik samm, ent digilahendused ei teki iseenesest, iga virtuaalne töövahend maksab raha.

Keegi peab selle kinni maksma. Kes? Eks ikka ettevõtja ise.

Millisel ettevõtjal on tagataskus kümme või kakskümmend tuhat eurot, et Covidi peagi saabuvaks kolmandaks laineks valmistuda? Vähestel.

Mida teeb pank, kui ettevõtja tema uksele koputab? Sellele küsimusele oskab vastata iga firmajuht, kes on pidanud suure panga ootesaalis passima. Reeglina selleks, et poole tunni pärast teada saada, kuidas tema ettevõte on kas liiga uus või ei vasta mõnel muul põhjusel laenu saamise tingimustele.

Õnneks on Eestis muidki ellujäämise võimalusi kui suured pangad. Eestis on hulk iseseisvaid krediidiandjaid, sealhulgas meie ehk Finora. Nii et te olete õiges kohas!”

„Aga laene on ju igasuguseid,” jätkas Siim. Ning esitas järgmise küsimuse:

Millised on Finora tagatiseta ettevõtluslaenu eelised?

„Taas kord suurepärane küsimus!” lausus Finora laenuhaldur reipalt.

„Esimene tagatiseta ärilaenu eelis on muidugi see, et see on tagatiseta,” puhkes ta seejärel heatujuliselt naerma. „Kuna mikrolaenu tagatiseks piisab eraisikust omaniku käendusest, jäävad ära ka täiendavad kulud, mis võivad tekkida tagatise seadmisega. Äris võetakse riske, kuid neid tuleb võtta kaalutletult. Teades seda, et ettevõtlusega tegelemine on innustav ja motiveeriv, on meie eesmärk aidata just väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid nende arengus.

Teine eelis on kiire otsustusprotsess – ettevõtetel ei ole vaja kaua oodata, laenuotsus tuleb teinekord paari tunni jooksul.

Kolmandaks, tagatiseta laenu eelis on paindlik maksegraafik. Ettevõtetel pole vaja end hingetuks mõelda ega laenumaksete tõttu oma kasvu jõuga kinni hoida.

Neljandaks on see laen hea abivahend likviidsuse parandamiseks.

Lisaks on meie tagatiseta ärilaenul lai kasutusvõimalus: äritegevuse alustamine või laiendamine, käibevarade finantseerimine, muude väikeinvesteeringute katmine. Või varude ja seadmete ostmine, operatiivse rahavoo käigus hoidmine, olemasoleva võla refinantseerimine, reklaami- või turunduskulude katmine ja isegi uute töötajate palkamine – seegi nõuab ju tihtilugu ootamatuid investeeringuid!”

„Nõuab, nõuab, miks ta ei nõua,” nõustus Siim. „Aga mul on veel küsimusi.”

„Olen üks suur kõrv,” ütles haldur.

Kuidas Finora tagatiseta väikelaenu taotleda?

„Seda küsimust tõttöelda juba ootasingi,” kuulutas hääl teiselpool telefoniliini. „Meie protsess on ülilihtne ja seepärast me Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele meeldimegi.

Teil tuleb teha kolm sammu.

Esiteks tuleb täita meie kodulehel lühike taotlus – see on lihtne ega vaja lisaselgitusi. Ja kui vajabki, on abi kõigest kõne kaugusel – andke endast julgelt märku, kui küsimusi tekib!

Teiseks tuleb oodata laenuotsust ja see jõuab teieni paari tunni või maksimaalselt paari tööpäevaga. Seejärel tuleb teil edastada meile lepingu sõlmimiseks vajaminevad andmed, telefoninumbrid ja muu sarnane.

Ja lõpuks tuleb leping sõlmida, ei miskit keerulist. See käib tänapäeval kiirelt. Kes ütles, et e-tiiger magab? Tuhka ta magab!” naeris haldur.

„Peale lepingu sõlmimist kantakse laenusumma teile kohe üle ning te saate oma ettevõtet täpselt sellises suunas arendada, nagu kõige targemaks peate! On teil veel küsimusi?”

„On ikka,” muutus Siim aina huvitatumaks. „Ma tahaksin teada…

Kuidas te laenuotsuse teete?

„Teie küsimused on suurepärased,” kõlas julgustav vastus. „Teie laenusoovi analüüs koosneb mitmest etapist ning esimene neist on laenu otstarbe selgeks tegemine. Meil on oluline aru saada, milleks te laenu vajate. Seejärel saame soovitada laenutingimusi, tagasimaksegraafikut ja nii edasi.

Teiseks hindame teie maskevõimet ja tegevusajalugu. Üks levinumaid maksevõime hindamise meetodeid on tegevusajalooga ettevõttete puhul analüüsida, kui kaua ja kuidas te olete siiani tegutsenud. Kindlasti on eelis ettevõtetel, kel on edukat tegutsemiskogemust üle paari aasta. Kuid ka uutele ja alles aasta tegutsenud ettevõtetele tuleb võimalus anda. Sellisel juhul tuleb positiivse otsuse saamiseks lisaks tavapärastele aruannetele esitada ka äriplaan ja selgitused selle täitumise ning eelduste kohta. Kuid ei midagi keerulist, millega ettevõtja hakkama ei saaks.

Laenu andmisel on laenuandja seisukohast tähtis ka see, kuidas toimub laenu tagasimaksmine.
Alati ei pruugi mineviku edulood ja kasumlik äritegevus aastast aastasse kanduda.
Nagu majandus, käib ka ettevõtte äritegevus tsüklitena üles-alla ja iga ettevõte peab pidevalt kohanema muutuvate majanduslike olude ja piirangutega.

Laenuandja otsus anda tagatiseta ärilaenu tugineb eeldusel, et laen makstakse tagasi ettevõtte igapäevasest rahavoost. Kui laenusaaja kirjeldab ausalt oma plaane, saab koostada laenusaajale paindliku ja tema finantsvõimekusele vastava maksegraafiku. Ja te ju kirjeldate! Ausalt, see tähendab.”

„Muidugi!” kinnitas Siim.

„Kui teil peakski laenuga probleeme tekkima, siis on kõige olulisem laenuandjaga aktiivselt suhelda ja koos lahendusi otsida,” jätkas haldur. „Kõige halvem variant on lihtsalt peitu pugeda. Ega probleemid ei kao kuhugi ning avatult rääkimine muudab ka laenuandja vastutulelikumaks. On teil veel küsimusi?” uuris haldur.

„Mmm,” jäi Siim mõttesse, „ega mul vist rohkem küsimusi polegi, kui et

Millistel tingimustel tagatiseta ärilaenu saab?

„Finora tagatiseta laen on mõeldud väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele, kus töötab kuni 9 inimest. Laenusumma on vahemikus 3000 – 25 000 eurot, omafinantseering 0%, laenu ennetähtaegne tagastamine on tasuta ehk ilma trahvideta, intress alates 0,9% kuus,” luges haldur peamised tagatiseta ärilaenu tingimused üles. „Maksimaalne laenusumma saab olla enamasti ettevõtte ühe kuu käibe ulatuses ja teie ettevõttel ei tohiks olla aktiivseid maksehäireid.”

„No kuulge,” teatas Siim. „See kõlab ju täitsa mõistlikult.”

Pani seejärel toru hargile, täitis Finora veebis laenutaotluse, sai mõne tunni pärast positiivse otsuse, allkirjastas lepingu, ning asus juba samal õhtul ettevõtte kontole laekunud vahendeid kasutama. Umbes nagu ühes ilusa lõpuga muinasjutus, selle ainsa – ent olulise! – vahega, et kõik toimus 21. sajandil Eestis, mitte ükskord ammu-ammu seitsme maa ja mere taga.

 

Finora