Seadmete liising

Eesti ettevõtjate finantsteadlikkus on tugev. Kuid see ei tähenda, et mõned terminid ja nende sisu aeg-ajalt üle kordamist ei vajaks.

Üks levinumaid teenuseid, mille tähendust me alati klientidele meenutame, on liising. Seda enam, et väikese ja keskmise suurusega ettevõttel on tegelikult liisimiseks palju rohkem võimalusi, kui nad ise pahatihti arvavad.

Liising on lihtsalt seletades finantsteenus, mis võimaldab ettevõtetel nende tegevuseks vajalikke seadmeid ja tehnikat rentida. Moodne firmajuht teab, et mida vähem esemeid ta omab, seda paindlikumalt suudab ta oma tegevust korraldada ja laiendada.

Liisingu vorme on mitu, kuid laias laastus jaguneb liisingfinantseerimine kasutusrendiks ja kapitalirendiks. Oleme mõlemast kirjutanud pikemalt siin.

Hea pank, kes lubabki?

Paberil näevad nii kasutus- kui kapitalirent kenad välja, kuid tegelik elu on ettevõtjaid õpetanud, et seadmete või tehnika liisingusse saamine ei pruugi lihtne olla. Suured pangad eeldavad klientidelt märkimisväärset käivet ja pikka tegutsemisajalugu, enne kui liisingutaotlust vaatamagi hakkavad. Eriti keeruliseks läheb lugu siis, kui soovitavad seadmed või tehnika natukenegi spetsiifilisteks osutuvad. Autot ja arvutit on liisingusse kergem saada, vaalutit ja laoturit paraku mitte.

Õnneks on Eestis mitmeid finantsettevõtteid, kelle jaoks pole ettevõtluse toetamine õõnes sõnakõlks, millega oma olemasolu õigustada. Meie ehk Finora oleme üks neist.

Meie põhimõte on lihtne: kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab.

Milliseid seadmeid saab liisida?

Liisida saab põhimõtteliselt igasugust vara, mille väärtus püsib mitte ainult ühe või väheste kasutajate jaoks, vaid on müüdav ka kasutatuna. Ehk siis on näiteks auto järelturul realiseerimine lihtsam kui kasutatud laoturit müüa.

Mis asi see laotur üldse on, eks ole? Sina ei pruugi teada, ent teedeehitaja ei saa laoturita hakkama. Sama kehtib pea iga ettevõtte kohta – mõne seadme olemasolu on tegevuseks vältimatu, mis sest, et ülejäänud maailm sellest midagi kuulnud pole.

Spetsiifilisi seadmeid on võimalik küll liisida, kuid liisingfirmad kalduvad sellistel puhkudel kasutusrendist hoiduma. Kasutusrendi eelduseks on nimelt teadmine, et rendiperioodi lõppedes ei soovi liisinguvõtja renditavat vara omandada. Kapitalirent on oma sisult aga vara soetamine viisil, kus omandiõigus kuulub liisinguperioodil liisinguandjale ning vara omandiõigus läheb liisinguvõtjale ül peale viimase graafikujärgse makse tegemist. Liisida saab nii uusi kui ka kasutatud seadmeid.

Kui kuidagi ei saa, siis kuidas saab?

Nagu öeldud, võivad tööstusseadmed liisinguga soetamiseks sageli liiga spetsiifilised olla. Kui asjad ei lähe nii, nagu liisingulepingus kokku lepitud, võib liisinguandjal seadmete realiseerimisega probleeme tekkida.

Ometi on teatud juhtudel ka keerulisi tööstusseadmeid võimalik liisida. Liisinguvõtjal peab olema positiivne krediidiajalugu, tugevad finantsid ja ta peab suutma suuremat sissemakset teha, reeglina umbes 40–50% ulatuses seadme maksumusest. Kui soetatav seade on spetsiifiline ning väikese järelturuga, õnnestub korralikul ettevõttel krediidiandja käest umbes pool seadme hinnast laenata.

Tööstusseadmete puhul on oluline jälgida, et need ei muutuks paigaldamise või kasutamise käigus hoone või muu kinnisvara osaks. Vaalutit või laoturit vaevalt keegi laohoone seina sisse müürib, kuid tihtilugu on seade kasutatav vaid siis, kui see hoone osaks muudetakse – sellisel juhul pole liising kahjuks võimalik.

Kui liisinguvõtja peab probleemide tekkimisel vara tagastama, peab see muust varast selgelt eristatav olema ja seda peab saama hõlpsasti teisaldada.

Mõni vara on universaalne

Põllumajandus- ja metsatehnika on tegelikult palju universaalsem, kui esmapilgul tunduda võib. Seetõttu on taoliste seadmete liisimine ka tavapärasem. Näiteks traktorid, mida on võimalik liiklusregistris arvele võtta ja mis on – vähemalt teoreetiliselt – sama universaalse kasutus- ja realiseerimisväärtusega nagu sõiduautod ja veokid. Lapsi on traktoriga ehk keeruline kooli viia, kuid krediidiandjate silmis on see sõiduautoga pea võrdselt likviidne vara.

Nagu mainitud, eeldavad liisingufirmad vaalutite, laoturite ja muude spetsiifilisemat laadi seadmete puhul taotlejalt finantseerimisel suuremat omaosalust. Teatud seadmete liisimisel võib liisinguandja nõuda, et sellele paigaldatakse GPS-jälgimisseade (näiteks metsatöötlustehnika puhul). Sageli vajab liisinguvõtja ka ülevaadet, kus ja kui palju tema kasutuses olev masin tööd teeb. Need on tingimused, millega Finora kliendid on alati hea meelega nõustunud.

Kuidas liisingut taotleda?

Liisingu taotlemine – isegi kui soovitav seade peaks väga spesiifiline olema käib Finoras imelihtsalt:

Vali sobiv vara välja
Täida liisingutaotlus ja saada see meile
Anna meile märku oma erisoovidest
Allkirjasta leping ning asu vara kasutama

Kui sa ei soovi või ei oska liisingust otse meiega rääkida, siis võis seda teha ka seadme müüja või maaletoojaga. Oleme paljude esindustega teinud liisingus koostööd ja teeme suurima rõõmuga ka edaspidi.

Seadme keerukus ei tohi olla põhjuseks, miks seda liisida ei saa. Võta meiega ühendust, vaatame su olukorrale otsa ning paneme paika parima mõeldava plaani, mis sinu jaoks vajalike seadmete soetamise jõukohaseks muudavad!

Finora