Renoveerimislaen

Suurimad tarkused on alati pärit laulusõnadest. Eriti muidugi siis, kui elu tundub üle pea kasvavat ning stress nurga taga kummitab:

Kui päevatöö on pikk,
tuju pole hea
rahu harva näed,
puhkusest ei tea.
Siis mind kuule sa
ning meeles pea
sõida maale! Sõida maale!

Lihtne laulda, raskem teha! Maale sõita on iseenesest kerge, vaja on vaid autot või bussipiletit ja oledki kohal. Aga ega siis selleks pole mõtet maale minna, et sealt kohe tagasi tulla. Maale minekul on iva sees ikka siis, kui saad seal kasvõi nädalavahetuse veeta. Või veel parem terve nädala. Ja üleüldse, mis segab sul maale kolida?

„Mis segab maale kolida, küsisite?” võid sa nüüd imestada. „Aga vaat see segab, et mul pole suvilat! Tahaks küll, aga maamaja remondiks ei anna mulle keegi laenu! Kas te olete mõne pangaga püüdnud sel teemal kõneleda? Nad hakkavad laginal naerma, kui neile Hiiumaal asuva suvemaja renoveerimisest räägin.”

Meil on sulle hea uudis: kes viimasena naerab, naerab paremini! Ja see viimane oled sina! Eriti muidugi siis, kui sa järgneva loo tähelepanelikult läbi loed.

Asi nimelt selles, et kõik krediidiandjad pole päris ühe vitsaga löödud ja Eestis on mitu finantsasutust, kes oma klientide üle kunagi ei naera. Üks selline on Finora.

Mis asi on renoveerimislaen?

Järjest enam inimesi soovib lisaks linnakorterile soetada ka maakodu või suvilat. Kuna renoveeritud kinnisvara hind võib olla asukohast sõltuvalt kõrge, tasub alati otsida remonti vajavaid objekte. Teinekord piisab vähesest ning esmapilgul elamiskõlbmatuna mõjunud majast saab tõeline paradiis.

Kuidas saada aga raha, et oma unistuste maakodu üles ehitada? Või juba olemasolevas linnakorteris remonti teha? Vastus on lihtsam ja lähemal, kui arvata oskad.

Finora renoveerimislaenu saab võtta nii elamu, suvila kui ka korteri renoveerimiseks ning summad sõltuvad renoveerimisprojekti väärtusest ja eelarvest, laenusaaja maksevõimest ning pakutavast tagatisest.

Igaüks on ajakirjandusest lugenud, kuidas suured pangad maapiirkondadesse eluaset otsivate inimestega käituvad. Skeptiliselt käituvad, kui viisakalt väljenduda. Miks? Sest suurte pankade meelest pole tagatise väärtus piisav või on piirkond, kuhu sa oma elamist soetada tahad, nende hinnangul „ebaatraktiivne”. Finora seevastu on andnud kinnisvara tagatisega laene kõigisse Eesti maakondadesse.

Finora renoveerimislaenu puhul saab aga tagatiseks kasutada renoveeritavat maja või korterit, mille väärtus peale renoveerimist ju hoopis tõuseb.

Millal peab kaaluma renoveerimislaenu?

Olulisim asi enne renoveerimislaenu taotlemist on kõik läbi mõelda. Eriti muidugi see, mida sa täpselt remontida tahad.

Me oleme Finoras menetlenud paljusid renoveerimislaenu taotlusi ja näeme, et tihti küsitakse laenu vannitoa remondiks – olgu muu olemine nagu ta on, peaasi, et vannituba sisustusajakirjades nähtud piltidele vastaks. Kui me siis aga hindamisakte uurima hakkame, saab kiiresti selgeks, et alustama peaks hoopis olulisemast, näiteks elektri- ja küttesüsteemi uuendamisest.

Mõtle rahulikult läbi, millisest otsast sa oma kodu renoveerimist alustad – jäämäe tipust või hoopis sellest osast, mis jäämäge püsti hoiab.

Mõtle läbi ajakava

Väga tähtis on läbi mõelda, millises järjekorras sa oma maa- või linnakodus töid tegema hakkad. Eks see sõltu paljudest asjadest: renoveeritava pinna olukorrast, kui soe või külm hetkel väljas on, millal remondimees tulla saab ja nii edasi.

Planeeri oma eelarve

Renoveerimisprojekti eelarve sõltub mõistagi miljonist asjast.

Kui palju ja mida on vaja renoveerida?
Kas ma teen tööd ise või kutsun spetsi appi?
Kas spets on litsenseeritud tegija või naabri-Volli?
Ja nii edasi.

Kasuta litsentseeritud töövõtjat

Pole ilmselt vaja eraldi rõhutada, kui olulised on remondi puhul asjatundlikud inimesed, kes remonti tegema hakkavad. Ent rõhutame ikkagi: täisulikku remondimeest on raske leida, luftimehed ja halturnikud passivad aga iga nurga peal.

Mõnikord võib sulle tunduda, et saad ise hakkama. Võib-olla saadki. Aga keerulisemad tööd tuleks väljaõppinud ja litsenseeritud spetsialistidele usaldada, eriti muidugi elektri- ja gaasitööd. Ja alati tasub tööde tegijalt referentse või soovitajaid küsida.

Kaalu kõiki rahastamisvõimalusi

Küsi hinnapakkumisi ning vaata, kas eelarve vastab sinu ootustele ja maksevõimele. Kuna renoveerimisega käib alati kaasas palju ettearvamatut, siis lisa eelarvesse täiendav kulurida ootamatute väljaminekute katteks.

Kui eelarve on paigas, saad hakata oma projekti finantseerimisele mõtlema – kas renoveerid oma maja, suvekodu või korterit säästudest ja jooksvast sissetulekust või vajad selleks meie ehk Finora abi.

Kas kodulaen võib minu korteri väärtust suurendada?

Kui sa oma suvemaja või linnakorteri remonti jumal teab kellele ei usalda, suureneb kinnisvara väärtus renoveerimisega igal juhul. Seetõttu on renoveerimislaen kindlasti otstarbekas ja aitab pikas perspektiivis nii emotsionaalset kui majanduslikku väärtust luua.

Renoveerimise eelarvet planeerides tasub vaadata ka oma piirkonna kinnisvara hindasid, sest kui üldiselt tõstab renoveerimine elamu väärtust, lähevad kusagilt ka piirid. Oleme näinud juhtumeid, kus korterisse paigutatud ülipeen kodusaun või dušinurk maksab rohkem kui selle piirkonna korterid. Ja nii võib juhtuda, et omanik on peale remondi lõppu imestunud, miks tema kinnisvara hind tõusnud pole.

Renoveerimisel tuleb mõelda eelkõige enda tegelikele vajadustele, kuid hinnata ka seda, kas korteri või maja hinnatõusu ootus on realistlik (eriti muidugi siis, kui renoveerimine objekti kiireks edasimüümiseks ette võetakse).

Võta meiega ühendust, vaatame koos su vajadustele otsa, hindame kõiki laenamisega kaasnevaid tahke ning saad seejärel juba otsuse teha, kui suurt renoveerimislaenu sa vajad. Meie oleme kohtumiseks valmis!

Finora