Rasketehnika liisimine on tegelikult kerge

Kui tahad ühe kõhutäie naerda, siis loe edasi. Aga ole valmis ka nutma puhkema, sest järgnev kahekõne teeb iga ettevõtja kurvaks. Miks? Loe ja saad ise aru.

„Sooviksin oma ettevõttele neli buldooserit liisida, kas saate aidata?” küsib ettevõtja pankuri käest.
„Buldooserit?” ajab pankur silmad suureks. „Mulle käivad kah Tallinna tänavaaugud närvidele, aga kas tööle sõitmiseks on ikka buldooserit vaja?”
„Ei-ei, meil on buldoosereid vaja ettevõtte tegevuseks,” selgitab ettevõtja. „Minu firma tegeleb teetöödega.”
„Hmm,” kisub pankuri pilk kahtlustavaks. „Teetöödega? See on jube ebastabiilne äri. Mis see teie buldooser ka maksab?”
„150 000 eurot tükk.”
„Püha Jeesus! Selle eest saaks ju vähemalt viis Honda Civicut! Ja miks teil neid buldoosereid nii palju vaja läheb? Ühega ei saa kruusa kokku aetud või? Pealegi on teetööd täielik eelmise sajandi äri, kas te tarkvara arendamise peale ei ole mõelnud?”

Naljakas, eks ole? Pankur on alati targem kui ettevõtja, ta teab alati täpsemalt, millist äri teine inimene peaks ajama ja millist mitte. Asi võiks selle jaburnaljaka looga piirdudagi, kuid paraku on Eesti ettevõtjate elu tihtilugu justnimelt pankurite käes – nemad otsustavad, kas ja millist rasketehnikat sa endale liisida saad ja millist mitte.

Eestis on ka ettevõtjasõbralikke liisingupakkujaid

Meil on sulle selle kurbnaljaka loo taustal siiski ka üks hea uudis. Nii, nagu Eestis on igasuguseid ettevõtjaid, on siin ka rohkem krediidiandjaid kui traditsioonilised pangad. Loodus ei salli tühja kohta ning seal, kus head äriideed aegunud mõtlemisega pankurite taha takerduvad, tegutsevad ka oluliselt moodsama mõttemaailmaga finantsinstitutsioonid. Kirja saatmiseks ei lähe sa enam ammu postkontorisse, miks peaksid liisingu taotlemiseks traditsioonilisse panka jalutama?

Kui sul on vaja osta ekskavaatorit, veoautot, buldooserit, laadurit, treilerit või muud rasketehnikat, tuleb appi Finora. Vahet pole, kas soovid liisida uut või kasutatud masinat. Vahet pole, kas oled mitme masina ja töötajaga ettevõte või „üks mees, üks masin” tüüpi tegija.

Kui plaanid veoautot või muud olulist masinat liisida, siis on sul hea teada, et meie siin Finoras eelistame seadmeid ja tehnikat, mida on võimalik arvele võtta. Ehk kui sul on plaanis Hruštšovi-aegse veoautoga teenust osutama hakata, siis kaalu igaks juhuks ka moodsamaid võimalusi – saad oma veoki kergemini liisingusse ja tegelikult ka töö paremini tehtud.

Veidi tõsisemalt rääkides sobib Finorale liisingu pakkumiseks ka muud sorti tehnika ja seadeldised. Me vaatame iga taotluse põhjalikult läbi ja kui sa tõepoolest ilma kuukulgurita oma äri ajada ei suuda, siis leiame spetsiaalse lahenduse ka sulle (või, noh, kuukulguriga läheb ehk keeruliseks, aga küllap saad aru, mida me silmas peame).

Reeglid ja nõuded liisingu taotlejale

Siin on üldised reeglid ja nõuded, millele vastamist me oma liisinguklientidelt eeldame:

– liisingut taotlev ettevõte on tegutsenud vähemalt aasta (kui vähem, siis peaks taotleja olema võimeline selgelt näitama, millised on tema tegevusplaanid ja millise ajaga jõutakse teatud käibe või kasumini ning kuidas meie abiga liisitav vara sellele kaasa aitab)

– me küsime taotlejalt alustuseks

a) eelmise majandusaasta aruannet

b) värskemaid finantse ehk bilanssi ja kasumiaruannet eelmise või üle-eelmise kuu lõpu seisuga

c) lühikest kirjeldust ettevõtte tegevuse ja plaanide kohta

d) seadme või muu vara hinnapakkumist või viidet müügikuulutusele

– pakume reeglina kapitalirenti tähtajaga 1–5 aastat (liisinguvõtja omandab vara liisinguperioodi jooksul, vara tekib liisinguvõtja bilanssi liisingulepingu sõlmimise hetkest, kuid omandiõigus kuulub Finorale kuni viimase liisingumakse laekumiseni); erandina saame pakkuda ka kasutusrenti

– Finora teeb indikatiivse liisingupakkumise tavaliselt 1–2 päeva jooksul alates eelpool nimetatud dokumentide saamisest ja esmase analüüsi tegemisest

– pakkumise tingimused (intress, sissemakse suurus, jääkmaksumus liisingperioodi lõpus ja lepingu periood) sõltuvad peamiselt taotleja finantsseisust, vara iseloomust ja turuväärtusest võrreldes ostuhinnaga; soodsamaid tingimusi on võimalik saada siis, kui ollakse valmis andma lisatagatisi (näiteks juhatuse liikme isiklik käendus)

– kui taotlejale tingimused sobivad, vajame lisaks järgmisi dokumente: isikut tõendava dokumendi (ID-kaardi) koopia, mõnikord ka ettevõtte pangakonto väljavõte, käenduse puhul ka juhatuse liikme isikliku pangakonto väljavõte

– kui tegemist on spetsiifilisema varaga, siis on otsustamisel kindlasti abiks taotleja äriplaan, mis näitab, kuhu suunas ja millise ajaga ettevõte liikuda soovib ning kuidas ettevõtte juhtkond mõtleb

Kõige lihtsam on esitada taotlus Finora kodulehel https://finoracapital.eu/liising/.t

Kui klient on müüja juures rasketehnika soetamist uurimas või juba müüjaga kokkulepet saavutamas, aga ei tea veel, kuidas ostu finantseerida, siis võib esitada taotluse ka müüja kaudu, kes selle meile edastab.

Mida tasub kindlasti tähele panna?

Ekskavaatorite, buldooserite, veoautode ja traktorite soetamisel juhtub tihti nii, et ettevõtjad maksavad müüjale mingi osa ettemaksuna ja hakkavad seejärel ülejäänud osa kuumaksetena tasuma. Meie klientide kogemus näitab aga, et kui vormistada müüja järelmaks ringi Finora liisinguks, siis kuumakse väheneb, suurendades ettevõtte vaba rahavoogu suisa kaks korda. On olnud juhuseid, kus vaba rahavoog suureneb isegi veel rohkem.

Finora töötab koos mitmete rasketehnika maaletoojatega ning sedakaudu on meie klientidel õnnestunud soetada nii uut kui ka kasutatud rasketehnikat (buldooserid, ekskavaatorid, teetööde masinad, veoautod jne). Finora kliendid on liisinud meie abil ka põllumajandustehnikat (traktorid, kombainid, koristusmasinad, randaalid jne).

Samuti oleme liisinud klientidele tagasirendi põhimõttel nende enda omanduses olevaid varem väljaostetud masinaid ja seadmeid. Tagasirent võimaldab lihtsasti vabastada käibevahendeid, mida on hea kasutada ettevõtte arendamisega seotud olulisteks tegevusteks.

Kuigi Finora teeb aktiivselt koostööd paljude rasketehnika müüjatega, saame oma liisingukliente aidata ka olukorras, kus ettevõtja on müügikuulutuse alusel leidnud endale sobiva tehnika müüjatelt, kes ei ole maaletoojad või müügiettevõtted. Oleme valmis aitama ka ettevõtjaid, kes soovivad veoautosid või muud rasketehnikat eraisikutelt osta.

Ja veel üks väike, ent oluline asi…

Erinevalt pankadest suudab Finora aidata ka kliente, kes soovivad liisida seadmeid, mille müüjad asuvad väljaspool Eestit. Need on küll erijuhtumid ning eeldavad reeglina meie ja kliendi vahelist varasemat head koostöökogemust, kuid enam pole isegi riigipiir takistuseks.

Kui soovid liisida veoautot, buldooserit, traktorit, ekskavaatorit või mis tahes muud rasketehnikat, võta meiega kohe ühendust. Ära lase pankuril endale seletada, milline sinu ettevõtte tegevus peaks olema. Finora ei soovita sul oma ärimudelit muuta. Finora teeb seda, mida Finora oskab. Ja me usume, et sina teed omakorda seda, mida sina oskad. Näiteks teetöid või midagi muud, kus rasketehnikat vaja läheb.

Finora