Piisav stardikapital + teadmised = õnnestunud äri

Kirjutasime hiljuti, kuidas alustav ettevõte stardiraha võiks hankida. Loe kindlasti üle ja tuleta meelde!

Kuid meil on paar mõtet veel.

Esiteks soovitame laenusaamise võimalust uurida ka Kredexist, mis selleks suuresti ju tegutsebki, et arenevaid ettevõtteid toetada. Kredexi üks populaarsemaid meetmeid on stardilaen.

Stardilaen aitab neid, kel pole stardikapitali ning pangalaenu saamiseks napib tagatisi ja tegutsemisajalugu. Vii end kindlasti kurssi sätestatud tingimuste ja piirangutega – näiteks ei saa stardilaenuga rahastada jae- ja hulgikaubandusettevõtjate käibevahendeid. Mis on tegelikult kurb, sest paljude noorte unistus on oma pood avada ning ägedaid unikaalseid asju müüma hakata. Stardilaenust pole sellise stsenaariumi puhul paraku kasu.

Küll aga on võimalik stardilaenuga poe sisustust ehk ettevõtte põhivara finantseerida – ka see on oluline ja suur investeering. Tähtis nüanss on ka see, et firma omanik peab stardilaenule isikliku garantii andma. Kui ettevõte peaks pankrotti minema (umbes 90% alustavatest ettevõtetest läheb), siis peab omanik käenduse osa ikkagi Kredexile ära tasuma.

Teiseks ei piirdu uue ettevõtte rahastuskanalid vaid laenudega. Üks kapitali kaasamise võimalus, mis sagedasti kahe silma vahele jääb, on kõikvõimalikud toetused. Lisaks tasub käia koolitustel ning neidki pakutakse Eestis üsna mitmeid.

Esimese hooga on mõistlik tutvuda EASi kodulehega, kus on pikk ja mitmekülgne nimekiri võimalikest toetustest. Sarnaselt Kredexiga on ka EASi tingimused nüansirikkad ja eeldavad põhjalikku uurimist – iga ettevõte ei pruugi automaatselt „toetuskõlbulik” olla.

Kui sul on suurepärane idee, kuid napib oskusi ja äritegemise kogemust, saad osaleda ka HEAKi korraldataval alustava ettevõtja baaskoolitusel, mis annab ka kõige ärikaugemale inimesele korralikud baasteadmised.

Kes end aga juba kogenuna tunneb, saab EASi mentorprogrammi kandideerida. Seal minnakse ettevõtlusteemadega süvitsi ning õppejõududeks on tõelised oma ala eksperdid.

Niisiis ei toetu alustava ettevõtte edu pelgalt rahale ning lisaks algkapitalile soovitame hoolega ka teadmisi omandada. Kui need on kasvõi algtasemel olemas, tasub kindlasti Finorast läbi astuda – ehk saame sinu äriplaanile mõne finantsteenusega kasuks olla!

Finora