Pelgalt kõrge töötasu maksmine sind ei aita

Mõni asi lihtsalt vajab üle kordamist. Ja üks olulisemaid on see: ettevõtjal võib olla tugev visioon, kindel soov oma kogukonda panustada ning plaan, kuidas seda kõike ellu viia; ent kui tal pole häid ja motiveeritud inimesi, pole ei visioonist ega muust vähematki kasu.

Heade inimeste leidmisest oleme juba kirjutanud. Motiveerimisest kirjutame aga nüüd ja praegu. Sest üks asi on kõvad tegijad leida ja nad oma ettevõttesse meelitada, teine on tublisid töötajaid seal ka hoida.

Sa pole ainus, kes head tööjõudu otsib, ka sinu konkurendid on pidevalt „inimjahil”. Ja kohe, kui sa oma inimesed unarusse jätad, napsatakse nad sul käest ära! Juba ammu ei piisa inimväärse palga maksmisest, töötaja otsib oma töökohast enamat kui raha.

Siin on kümme imelihtsat (ent seda kergemini ununevat nippi), kuidas oma inimesi motiveerituna hoida.

1. Tunnusta inimesi

Paljud tööandjad usuvad, et kui nad oma inimesi harva tunnustavad, muudab see tunnustuse eriliselt väärtuslikuks. Tegelikult tuleks töötajaid regulaarselt meeles pidada, mitte ainult jõulude eel või suvepuhkuste saabudes. Tunnustushetked on nagu vitamiinisüst vereringesse, mis paneb meid kõiki tahtma veel paremad olla. Tunnustus pole koonerdamiseks, jaga seda lahkesti!

2. Usalda inimesi

Kõige hullem juhtimisvõte on mikromänedžment ehk kõige ise ära tegemine. Kui sa oma inimeste tööd kogu aeg parandad või ringi teed, muudad nad kasutuks. Tahad kõike ise teha, siis tee. Tahad edukat ettevõtet ehitada, usalda oma inimesi – sa palkasid nad ju seetõttu, et nad on sinust paremad, mitte vastupidi. Iga ülesannet on võimalik mitut moodi lahendada, ära siis oma lahendust peale suru, vaid usalda töötajate vaistu!

3. Kultiveeri paindlikkust

„Paindlikkus” on 21. sajandi töökultuuris sama oluline sõna nagu „ader” või „hobune” 19. sajandil. Uuri mis tahes küsitlust ja sa näed: valdav osa töötajatest hindab oma töö juures kõige rohkem seda, kui ta saab ise otsustada, millal, kuidas ja kus töötab. Ettevõtja jaoks peaks olema esmatähtis tulemus. Ja pole vahet, kas töötaja jõuab selleni hommikul või öösel, arvutis või paberilehel, kontoris või mererannas. Võimalda oma inimestele paindlikkust ja sa üllatud, milleks nad võimelised on!

4. Toeta töötajate ideid

Sa pole ainus heade mõtetega inimene maailmas. Isegi su ettevõttes on neid rohkesti! Muuda „oma peaga mõtlemine” ettevõtte töökultuuri lahutamatuks osaks. Julgusta inimesi oma ideid tutvustama, toeta nende tekkimist ja vii need võimalusel ellu. Alustades uue tehnoloogia kasutuselevõtust ja lõpetades ettepanekutega kontori põrandavaip välja vahetada: ära naera iga uut mõtet kohe välja, vaid kuula oma töötajaid tähelepanelikult.

5. „Sunni” inimesi puhkama

Levinud eksiarvamuse kohaselt on hea töötaja see, kes pause tegemata hommikust õhtuni tööd vihub. Paraku pole selline töötaja niivõrd „hea”, kuivõrd „püüdlik”. Ja püüdlikkus – kuigi suurepärane iseloomuomadus – kipub pahatihti läbipõlemisega lõppema. Sunni inimesi „oma elu elama”. Ära luba neil peale tööpäeva lõppu arvutis passida ja kui muu ei aita, keela vabal ajal sissepääs ettevõtte serverisse. Läbipõlenud töötajad on halvemaid asju, mis ühe ettevõtjaga juhtuda saab.

6. Jaga töötajatega suuremat sihti

Iga eduka ettevõtte aluseks on suurem eesmärk, mille suunas firma liigub. Räägi sellest eesmärgist ka oma töötajatele, isegi kui su firmal muud sihti polegi kui omanikele kapitali teenida (täisulikus maailmas on su ettevõttel muidugi mõni eesmärk veel). Kui inimesed teavad, mille suunas nad iga päev piskeste sammude haaval liiguvad, muudab see ettevõtte tegevuse eesmärgipärasemaks. Kui töötajal pole aga aimugi, kuidas tema panus kogukonna või terve maailma elu paremaks muudab, väsib ta peagi ära.

7. Hoia uks lahti

On terve hulk ettevõtjaid, kes lasevad osakonna- või tiimisiseste probleemidega vastavate üksuste juhtidel tegeleda. Mõnikord on see hea, kuid mitte alati. Su uks peab olema kõigile töötajatele alati avatud, kõrgeimast tipust koristajateni välja. Ja ära oota, millal töötaja sinu juurde tuleb, võta regulaarselt aega ja mine ise tema juurde. Aja juttu. Anna märku, mida tema panus sulle ja kogu ettevõttele tähendab. Ja kui keegi midagi kurdab, püüa töötaja murele lahendus leida – see ei pruugi alati õnnestuda, ent tihtilugu siiski õnnestub.

8. Pea oma lubadustest kinni

Ettevõtte juhtimine pole poliitika, kus kõige kõvem mees on see, kes kogu aeg sõna murrab. Kui sa töötajatele midagi lubad, tee see ka ära. Kui sõna pidada ei suuda, ära luba. Pole midagi hullemat ettevõtte juhist, kes hommikul töötajaile pudrumäed ja piimajõed kokku lubab, õhtuks selle kõik aga unustab. Selliseid juhte on rohkem, kui arvatagi oskad. Ära sina ole!

9. Tee pisikesi žeste

Väikesed žestid on lihtsad, ent seda vältimatumad juhtimisvõtted. Võimalda inimestel korra kuus eratreeneriga tunnike sporti teha; palka paariks päevaks massöör, kes soovijad ettevõtte kulul läbi mudib; leia mõni kolmas võimalus töötajaid meeldivalt ja kasulikult (!) üllatada. Sarnaste žestide kulu ei pea alati suur olema, kuid tulu on reeglina mõõtmatu – töötajad on tänulikud ja kui konkurent neile sada eurot rohkem palka lubab, ei tähenda see mitte midagi.

10. Väldi igavust

Rutiin on tore asi, igavus paraku mitte. Stabiilsuse ja ettemääratuse tunne tekitavad töötajais küll kindlust, kuid aeg-ajalt tasub elu pisut vürtsitada. Selleks pole palju vaja: teinekord piisab kontorimööbli ümberpaigutamisest või uuest seinavärvist ja töötajad tunnevad, et midagi on ettevõttes „toimumas”. Muutuvas firmas tahavad kõik töötada, stagneerunud ettevõttes paraku mitte.

Nippe oma inimesi motiveerida on rohkemgi. Leia oma ettevõttele sobivad ja vii need ka ellu! Tulemuseks on sama motiveeritud ja rõõmsad inimesed nagu Finora kollektiiv. Kui ei usu, astu läbi ja vaata meile silma!

Ja loomulikult anna endast märku, kui su ettevõtte rahaasjad vitamiinisüsti vajavad! Finora eesmärk on Eesti väikesi ja keskmise suurusega ettevõtteid aidata ning kui me saame sinu äri kasvule kaasa aidata, siis teeme seda suurima rõõmuga!

Finora