Pankrotiamet sündigu!

Eestis on kasutusel mitmeid ettevõtlust halvustavaid sõnu. Näiteks „oütamine” ja „firmatamine”. Justkui oleks ettevõtlusega tegelemine a priori kuritegelik ning iga firmaomaniku ainus eesmärk ülejäänud maailm lohku tõmmata.

Tegelikkuses on asi ju vastupidi: ettevõtjad on ausad inimesed, kes oma kogukonnale väärtust soovivad luua, ning pole midagi halba selles, kui nad tööd tehes ka ise kasumit teenivad. Aga kas alati ikka on? Äkki leidub lihavõttekorvis ka mõni mädamuna?

Kirjutasime mõne aja eest, kuidas majandusaasta aruannete mitteesitamine peaks olema karistatav, kuni ärikeeluni välja. Kui sul on hulk ettevõtteid ja mitte ükski neist aruandeid ei esita, pole sul põhjust eeldada, et ühiskonna kohusetundlik osa seda vaikides talub. Kõlab karmilt ja võib-olla ebaõiglaseltki, kuid veel ebaõiglasem on sihipärane majandusaasta aruannete mitteesitamine ja enda kohta info varjamine.

Täna kuritarvitavad „firmamatjad” tõika, et kolm aastat ei juhtu ettevõtte ega juhatuse liikmega midagi, kui aastaaruandeid ei esitata. Alles kolmandal aastal kustutab äriregister ettevõtte ära ning kõik võlad ja jamad sellega koos. Kas pole kummaline – tuleb vaid riigi heausklikkust aastate jooksul kuritarvitada (ning samal ajal süüdimatult arveid esitada) ja riik premeerib sind seepeale kõigi probleemide likvideerimisega?

Ja kui võlausaldaja tahab seepeale oma raha ikkagi kätte saada, siis on tema ainus võimalus pikk ja kulukas kohtuvaidlus. Miks peab võlausaldaja tõestama, et talle ollakse võlgu? Eriti olukorras, kus teine pool saab end olematule aadressile registreerida või süüdimatult teatada, et „raamatupidamine oli mälupulgal, aga see kadus ära”.

Riik peaks välistama süsteemi taolise kuritarvitamise ja kiiresti midagi ette võtma. Kuuldavasti plaanitakse nn pankrotiameti või võla ombudsmani institutsiooni loomist ning seda initsiatiivi saab ainult tervitada. Kehtiva korralduse süsteemne kuritarvitamine pole üksnes inetu, vaid ka majanduslikult kahjulik. Võib-olla mitte skeemitajale, ent kõigile teistele kindlasti. Sealhulgas ka riigile (ehk kõigile meile), seda nii otse maksuvõlgade lootusetuks muutumise tõttu kui üldise ärikliima mõttes. Seepärast on tagumine aeg midagi ette võtta!

Finora