Mis asi on ärilaen ja miks on mõistlik see Finorast võtta?

Eesti rockiklassika pakub tänaseni pärle, mis pole ajas tähtsust minetanud. Ansambel Generator M laulis juba tumedatel Brežnevi päevadel:

Kuula raadiot millal tahad
ikka tuleb üks ja sama
kõik on ammu tüdind ära
saated kaotanud on sära

Kummatigi kehtib selle salmi tähendus ka täna. Hullem veel – raadiosaadetele on lisandunud reklaamid. Ja needki kuulutavad alalõpmata üht ja sama:

Ärilaen intressiga alates null koma null null null üks protsenti!
Paindliku maksegraafikuga ärilaen meilt!
Ärilaen sinu äri eduks!
Pole laenu, pole äri!
Kes laenu ei võta, see äri ei aja!
Meie ärilaen annab su ettevõttele tiivad!

Ja nii edasi.

Mis asi see ärilaen on?

Reklaamid on uhked, kuid tekitavad selguse asemel hoopis hulga küsimusi.

Kas ärilaen on mõeldud eraisikutele, kes tahavad äri ajada? Või hoopis ettevõttele tegevuse alustamiseks?
Kas hüpoteeklaen ja liising on ka ärilaenud?
Mis asi on mikrolaen? Laen väikeses summas või laen tillukesele ettevõttele?
Kellele on mõeldud loomelaen? Kunstnikule? Kudujale? Mõlemale?

Üldjuhul on ärilaenud mõeldud ettevõtete finantseerimiseks ja seda terminit kasutatakse kõige üldisemalt ettevõtetele mõeldud laenutoodete iseloomustamiseks. Sõltuvalt laenu sihtotstarbest, summast ja tagatisest on ärilaenudel erinevad nimetused.

Hüpoteeklaen

Hüpoteeklaen on alati tagatud kinnisvarale seatud hüpoteegiga ning võimaldab laenusaajale pakkuda madalamat intressimäära võrreldes laenutoodetega, mis on tagamata või tagatud ainult käendustega.

Finora pakutaval hüpoteeklaenul on mitmeid kasutusalasid: kinnisvara soetamine, kohustuste refinantseerimine, äri alustamine, seadmete hankimine jne. Tagatiseks sobib kinnisvara ehk
korter, eramu või maa.

Mikrolaen ja arvelduskrediit

Mikrolaen ja arvelduskrediit on mõeldud pigem käibevahendite lühiajaliseks finantseerimiseks. Laenusummad sõltuvad ettevõtte keskmisest kuukäibest ning laenulepingu pikkus on kuni 12 kuud.

Finora pakutavad mikrolaenu ja (peagi väljastatava) arvelduskrediidi laenusummad jäävad 5000 – 50 000 euro vahele ja sobivad ettevõttele, mille aastakäive jääb alla 2 miljoni euro ning mille juhatuse liige on valmis laenulepingut käendama. Laenusumma suurus sõltub ettevõtte käibest ning intressimäär fikseeritakse kogu laenuperioodiks.

Loomelaen

Loomelaen on suunatud kultuuri- ja loomesektoris tegutsevatele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, näiteks audiovisuaalsektor (filmid, telesaated, ja multimeedia), muusika, kirjandus, arhitektuur, arhiivid, raamatukogud, kunstkäsitöö, kultuuripärand, disain, näitekunst, kirjastamine, kujutav kunst jne.

Laenusumma on 5000 – 250 000 eurot ja laenuperiood kuni 60 kuud. Laenuintress on kuni 1,33% kuus (kuni 16% aastas) ning tagatiseks sobib eraisiku käendus.

Loomelaenu põhiosa võib tagastada alles projekti teostumisel. Jooksvalt tuleb maksta vaid intressi. Laenu saab ennetähtaegselt tasuta tagastada ja sellel on rohkelt kasutusvõimalusi: projekti alustamine või laiendamine, põhivara soetamine, käibevarade finantseerimine ja nii edasi.
Loomelaen sobib hiilgavalt projektidele, mille toetused makstakse välja alles peale projekti valmimist.

Investeerimislaen

Investeerimislaen on mõeldud põhivara soetamiseks (hoone või mõne seadme ostmiseks/ renoveerimiseks, ettevõtte tegevuse laiendamiseks jne). Investeerimislaenu eelis on üldjuhul pikem maksegraafik ning laenu saab kasutada mahukamate ja pikema tasuvusajaga projektide ning investeeringute puhul.

Investeerimislaenu kaalujatel soovitame alati meeles pidada, et hüpoteek- ja mikrolaenul on investeerimislaenu ees üks oluline eelis: laenusumma „vaba” kasutamine. Soovime küll teada laenu sihtotstarvet, kuid klient ei pea esitama detailset ülevaadet raha kasutamisest.

Finora ärilaenu eelised

Finora on viimastel aastatel saanud üheks populaarsemaks finantspartneriks Eestis tegutsevatele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele. Selleks on mitmeid põhjusi.

Finora väljastatava mikro- ja loomelaenu eelised on laenulepingu paindlik maksegraafik ja laenusumma osaline või täies ulatuses tasuta ennetähtaegne tagastamine. Näiteks võib laenu põhiosa tagastada alles peale tulu või toetuse laekumist ning jooksvalt tuleb maksta vaid intressi, mis on sobilik just sildfinantseeringut vajavate projektide tarbeks.

Nõuded taotlejale

Erinevalt suurpankadest näeb Finora iga laenutaotleja taga inimest. Meie jaoks oled võrdne partner, mitte tüütu kohustus laenuhalduri kalendris.

Loomulikult on meil teatavad eeldused, mis eduka laenutaotlemise võimalikuks teevad.

Sinu pakutav tagatisvara peab olema likviidne, su ettevõttel ei tohiks olla maksehäireid. Samas on iga juhtum eriline, nii et ära häbene oma olukorrast rääkida, isegi kui see sulle endale päris probleemitu ei tundu.

Taotlemise protsess

Finora on kuulus kiiruse ja paindlikkuse poolest ning me ei kavatse oma renomees mingeid järeleandmisi teha.

Me usume, et ettevõtjal on targematki teha, kui päev otsa pangakontoris halduri audientsi oodata või „teie kõne on meile tähtis, palun ärge toru hargile pange” stiilis automaatvastajajuttu kuulata.

Meie laenuotsus võtab reeglina 1–2 tööpäeva. Peale notaritehingut saame laenu väljastada 1–3 tööpäeva jooksul, tavaliselt notaris käiguga samal päeval.

Taotlemiseks vajalikud dokumendid

Et Finorast ärilaenu taotleda, tuleks esmalt meiega ühendust võtta või kodulehel kohe laenutaotlus täita. Seejärel küsime sinult mõningaid dokumente, reeglina on need järgmised:

majandusaasta aruanne,
jooksev bilanss ja kasumiaruanne + 6 kuu konto väljavõte,
tagatisvara info: fotod või hindamisakt, aadress.

Võta meiega ühendust, vaatame koos su vajadustele otsa, hindame kõiki laenamisega kaasnevaid tahke ning saad seejärel juba otsuse teha, millist ärilaenu sinu ettevõte vajab. Meie oleme kohtumiseks valmis!

Finora