Millest sõltub hüpoteeklaenu summa?

Meie poole pöörduvad igapäevaselt kliendid, keda huvitab, kui suur on hüpoteeklaenu summa, mida neil on võimalik oma kinnisvara tagatisel saada. Mõned kliendid üllatuvad kuuldes, et laenusumma ei ole võrdne kinnisvara eest tasutud hinnaga. Nii nagu ka teiste kaupade puhul, sõltub korteri hind samuti nõudlusest ja pakkumisest. Kuigi Eestis on piirkondi, kus kinnisvarahinnad on viimastel aastatel tõusnud, on siin ka selliseid piirkondi, kus need on hoopiski langenud. Seetõttu ei saa laenu võttes kunagi eeldada, et kinnisvarahinnad ainult tõusevad.

Hüpoteeklaenu summa sõltub kinnisvara asukohast

Suur probleem Eestis on kinnisvarahindade väga suur erinevus piirkondade lõikes. Kui mõnes väiksemas asulas maksab terve korter 3000-4000 eurot, siis Tallinnas maksab nii mõneski piirkonnas samapalju vaid üks ruutmeeter. Seda eelkõige seepärast, et Eestis on piirkondi, kus rahvastik väheneb, inimesed kolivad ära ja nõudlus elamispinna järele väheneb. See omakorda on põhjuseks, miks väljaspool suuremaid linnu soovivad laenuandjad, et tagatise väärtus oleks laenusummaga võrreldes suurem. Näiteks kui Tallinnas või Tartus võib kesklinna korteri peale võtta laenu summas, mis ulatub kuni 90%-ni tagatise väärtusest, siis väiksemas kohas ei pruugi hüpoteeklaenu summa suurus ületada 50% korteri hinnast.

Tehnika ja mööbel ei kuulu kinnisvara hinna sisse

Lisaks eelnevale on kodu soetamisel alati oluline arvesse võtta konkreetse piirkonna korterite ja majade hinnamuutuste trendi ja üldist hinnataset. Kui ostetavas korteris on uhke köögimööbel, mullivann ja kamin, siis võivad need müüja silmis korteri väärtust suuresti tõsta, eriti kui müüja on need sinna ise paigaldanud; samuti võib nende olemasolu meeldida ostjale. Kui aga ülejäänute sama piirkonna korterite hinnad on märgatavalt väiksemad, siis võib tulevikus olla raske enda makstud ostuhinnaga korterit müüa või tagatise eest loodetud laenusummat saada. Seda ka seetõttu, et sisseehitatud mööbli ja paigaldatud tehnika väärtus aastatega väheneb.

Kuidas teada oma kinnisvara hinda

Kinnisvara ostmisel ja müügil tasub emotsioonide kõrval alati analüüsida statistikat ja kasutada kutseliste maaklerite ning hindamisekspertide abi. Seadusandluses ning turuseisus orienteeruvad professionaalid saavad aidata olukorrast paremini aru saada ning aidata vältida hilisemaid ebameeldivaid üllatusi koduks ostetud korteri või maja hetkeväärtuse selgumisel.

Kristina Šteinle