Milleks mulle mentor?

Viimasel ajal räägitakse palju mentoritest. Moodsas keelepruugis on neid ka coachideks hakatud nimetama, kuid õigekeelsussõnaraamatu kohaselt pole mentor midagi muud kui õpetaja, kasvataja ja nõuandja.

Mis vahe on mentoril ja coachil?

Nõndanimetatud coachingul ja mentorlusel on siiski üks põhimõtteline vahe. Coaching on reeglina kahe inimese vaheline lühiajaline suhe, mille käigus aitab coach kliendil erinevate strateegiate abil areneda, nii isiklikult kui ka professionaalselt.

Mentorlus on aga pikem suhe – aasta või kauem –, mis on kasulik mõlemale poolele. Mentor aitab „õpilasel” oma professionaalseid oskusi arendada ning arendab seeläbi ka oma juhtimisoskusi.

Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea

Inimene õpib, kuni elab, ning sestap ei kao õpetajate ja kasvatajate tähtsus meie kõigi jaoks kunagi, sealhulgas – ja eriti! – äritegemises. Sest kas poleks tore, kui sa ei peaks ettevõtluses kerkivate probleemidega päris üksinda maadlema? Ja kui sul oleks keegi, kes aitab küsimustele lahendusi otsida?

Õnneks ongi. Ja üha enam, sealhulgas Eestis. Niinimetatud mentorlus on kõvasti moodi läinud ja ka kõvematel ärihaidel on „kasvatajad”, kes aitavad neil läbi keeruliste otsuste navigeerida.

Mentorlusest võidab iga ettevõtja. Vahet pole, kas oled uhiuue idufirma asutaja või juhid ettevõtet, mis juba aastaid tegutsenud. Mentor võib anda head nõu karjäärijuhtimise kohta, mida on muudest allikatest raske saada, ja loomulikult on igal korralikul mentoril kontakte, kellega sind kokku viia.

Mentor aitab sul vältida ärilõksudesse astumist ning võimalikke ohte eos tuvastada. Iga ettevõtja on reeglina oma töösse nii sügavale sukeldunud, et niinimetatud suurem pilt kipub pahatihti hägusaks muutuma. Mentor aitab õigeid asju õigel ajal fookuses hoida. Mentori ülesanne pole niivõrd igapäevaste probleemide lahendamine, vaid üldiste eesmärkide sõnastamine ja nendeni jõuda aitamine.

Kuidas mentor leida?

Ega siin midagi väga keerulist ei olegi, tuleb toosama küsimus Google’i otsiaknasse kirjutada ja Enter-klahvi vajutada. Eestiski tegutseb hulk ettevõtteid, mis mentoreid vahendavad ning eeldatavasti on võimalik hea mentor igale rahakotile leida, kuigi nimekamad võivad olla üsna kallid.

Mentorit valides on hea meeles pidada tunnuseid, millele üks korralik „kasvataja” vastata võiks.

Hea mentor

– suhtub oma töösse entusiastlikult
– hindab õppimist kõrgelt
– sobib sinuga inimlikult
– sunnib sind mugavustsoonist välja
– on hea kuulaja
– teab, millal ja millist tagasisidet anda
– kohtleb teisi lugupidavalt
– on oma ala ekspert

Soovitame paari võimaliku mentoriga esmalt kokku saada ja seejärel otsustada, kuidas ja kellega edasi liikuda. Tulemus võib olla fantastiline, aga ega sa enne meid ei usu, kui pole ise järele proovinud. Julgust sulle selleks!

Finora