Loometööstus on äri nagu iga teinegi

Raha- ja vaimuinimestel ei olevat midagi ühist.

Ühed elavad, küüned enda poole, teised kribavad hämaras pööningunurgas armastusluuletusi. Ühed võtavad kümme nahka ka sealt, kust midagi võtta pole, teised on valmis kasvõi nälgima, et maailm mõne kauni taiese võrra rikkam oleks.

Romantiline stereotüüp, selge see. Paraku ei vasta tolle kujutluse juures tõele peaaegu miski. Asjad on vaat et vastupidi.

Loomesektor on ärile viimaste aastate jooksul tublisti lähenenud. Loomulikult ei suudaks paljud kultuurivaldkonnad riiklike toetusteta ellu jääda, ent näiteks Viljandi Folk on isegi pärimuskultuuri hästi toimetulevaks majandusharuks pööranud. Sarnaseid näiteid on teisigi ja loomeinimeste kehvikutena kujutamine on ülekohtune eeskätt justnimelt loomeinimeste endi suhtes.

Ei ole nii, et loomesektor vaid annetusi ja tagastamatut rahastust ootab, et see siis väärtust vastu pakkumata sõna otseses mõttes lõuendile loopida. Tõsi, paljud kultuuriprojektid vajavad heaks alguseks rahasüsti, kuid täpselt sama kehtib ükskõik millise äri kohta. Väärtust – nii vaimset kui materiaalset – pakub loomesektor aga vaat et enamgi, kui paljud „päris” harud.

Loovtööstus on maailmas korralik miljardiäri ja ka Eestis on piisavalt valdkondi, kus loomelaenu abil äri edendada. Olgu kunstnik, muusik, kirjanik, fotograaf või mõnes muus valdkonnas tegutsev loomeinimene – ka pelgalt rahalises mõõtmes on paljud loomeinimesed suutelised nii käivet kui kasumit tekitama, vaimsest kasust rääkimata.

Niisiis ei erine loomesektor ülejäänud majandusest kuigi palju – see on lihtsalt väga spetsiifiline ning majandusliku kasu saabumine võib rohkem aega võtta, teinekord suisa aastaid (või aastasadu, kui postuumselt kuulsaks saanud loomeinimesi meenutada). See aga ei tähenda, et loomeäri kuidagi vähem äri oleks. Või et „ilusa idee” vastu laenu ei peaks saama.

Siiani on loomeprojektid sõltunud riiklike rahastajate ja hooandjate tahtest. Paljud ideed on leidnud vajaliku kapitali, suurem osa on aga jäänud toetuseta. Enam mitte. Loomelaen on suunatud väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele, mis tegutsevad justnimelt kultuuri- ja loomesektoris.

Anna endast märku ja arutame su idee ühiselt läbi. Meie meeskonnal on rohkem kui 75 aastat rahvusvahelist kogemust nii panganduses, liisingus, ettevõtete finantsosakondades kui ka rahvusvahelistes rahandusorganisatsioonides. Nüüd rakendame oma kogemuse ka loomemajanduse vankri ette!

Finora