Lihtne harjutus oma ettevõtte päästmiseks

Kõige lihtsam viis õnnelik olla on himustada asju, mis sul juba on, mitte neid, mida sul veel pole. Selle asemel, et Instagramis hängida ja esimest telefonireklaami nähes krediitkaardi järele haarata, vaata oma praegust telefoni. Kas pole ilus! Mäletad, millise tundega sa selle eelmisel aastal ostsid? 

Ei? Olgu, on aeg teha üks harjutus.

Sule silmad ja kujuta ette, et sul polegi telefoni. Ei seda, mille sa alles hiljuti värisevate kätega karbist välja võtsid, ega ka seda, mille sa just tellida otsustasid. Vähe sellest, sul pole telefonilepingutki. Sul pole korterit, pole riideid, pole autot. Sul pole mitte midagi. 

Mõtle pingsalt. Võta aega, mõtle kohe kaua. Püüa seda kõike võimalikult elavalt ette kujutada. Õnnestus? Väga tore! Tee nüüd silmad lahti ja vaata uuesti oma telefoni, mille sa olid otsustanud just uue vastu vahetada. Oled sa kunagi midagi täiuslikumat näinud?

Seda harjutust nimetatakse negatiivseks visualiseerimiseks ning välja mõeldi see juba antiikajal. 

Visualiseerimine on parim abimees ka täna, mil majanduslik määramatus ettevõtteid räsib, ning vahendid, mis veel hiljuti su firma eelarvesse laekusid, on sealt tänaseks kadunud. Ei pea tingimata negatiivselt visualiseerima (kuigi võib), piisab täitsa sellest, kui asju neutraalselt endale ette kujutad. Näiteks ettevõtte tulusid ja kulusid. Pane need paberile kirja. 

Mis su püsikulud on ja kas kõik neist on ikka püsikulud või saaksid mõnest loobuda? 

Millised kulud muutuvad ja kas sul on võimalik neid kasvõi ajutiselt vähendada? 

Kuidas oma kulusid katad – kas lisalaen on võimalik ja mõistlik? Või saavad omanikud anda lisaraha?

Kui kiiresti võiksid su tulud pärast eriolukorra lõppu kasvama hakata? 

On sul oma ettevõtte majandamiseks plaan ning ettekujutus selle täitmiseks? Või pigistad silmad kinni ja loodad, et kui võlgade tasumise aeg saabub, võidad Viking Lotto jackpoti? 

Paljud ettevõtted loodavad. Kui just mitte loteriile, siis veidravõitu veendumusele, et „asjadel on kalduvus laabuda”. Ei ole, nagu viimased paar kuud valusalt näitasid. Ellujäämiseks peab olema plaan ning soovitatavalt selline, mis juba enne probleemide ilmnemist kokku on pandud. 

Õnneks pole kunagi liiga hilja, et oma äri elementaarseid tahke – kulusid ja tulusid – tegelike väärtustena ette kujutada. Ehk üles kirjutada. Tee kaks plaani: nii pessimistlik kui ka realistlik. Kui lõpplahendus osutub 6 kuu pärast paremaks, kui loota julgesid, saad natuke boonust. Head visualiseerimist!

 

Finora