Laen eraisikult: hea või halb mõte?

Vahel kardavad inimesed pöörduda oma rahamurega panga või mõne muu finantsasutuse poole. Tundub lihtsam võtta laen eraisikult või mõne anonüümse abipakkuja käest. Näiteks Kuldses Börsis võib näha reklaame, kus on ära toodud lihtsalt e-posti aadress ja pakutakse kohe raha. Kahjuks on sellistel laenupakkujatel üks suur probleem: nad ei ole usaldusväärsed, sest neid ei kontrollita ja seega ei saa nad ka oma lubaduste osas ühtegi garantiid anda ning võivad oma lubaduste osas ümber mõelda. Mitmed sellised laenupakkujad tegutsevad seadusevastaselt.

Seadus kehtestab ranged reeglid

Tarbijatele laenude andmine on Eestis seadustega väga rangelt reguleeritud. Alates 2016.aasta kevadest tohivad sellist teenust pakkuda vaid Finantsinspektsiooni tegevusloaga ettevõtted. Olgu nendeks siis pangad, järelmaksu pakkujad või teised krediidiandjad. Õnneks on tegevusloa olemasolus ka tavalisel kodanikul lihtne veenduda, sest kõik tegevusloa saanud ettevõtted on loetletud Finantsinspektsiooni kodulehel.

Oluline on meeles pidada, et valdav osa laenuandjaid pakub laenu oma firmanime alt ega kasuta reeglina vahendajaid. Kui laen eraisikult on väidetavalt antud mõne firma loaga või firma nime mainides, peab ka sellel eraisikul olema  Finantsinspektsiooni tegevusluba. See tähendab, et kui laenupakkuja varjub anonüümse e-posti aadressi või automaatvastaja taha, tasub olla väga ettevaatlik. Kindlasti ei tohiks uskuda neid vahendajaid, kes lubavad leida paari tuhande eurose laenu, kui neile makstakse tasuna näiteks 500 eurot. Ükski korralik laenuandja nii röövellike tasudega vahendajaid ei kasuta, vaid pakub laenu palju soodsamatel ja kliendisõbralikematel tingimustel.

Kuidas olla kindel oma otsuses

Lisaks Finantsinspektsiooni kodulehele soovitame kontrollida, kas teile laenu pakkuv ettevõte on liitunud Krediidiandjate Hea Tavaga. Sellega tahetakse hoida kontrolli all nii intressimäärade ülempiirid kui ka ettevõtete taustakontrolli vajalikkus, et nendelt ettevõtetelt laenu võttes saaks klient tunda end senisest turvalisemalt. Krediidiandjate Hea Tavaga liitunud ettevõtteid saab vaadata FinanceEstonia kodulehel. Tava kiideti heaks sel sügisel ning sellega on tänaseks liitunud juba ka esimesed ettevõtted, s.h. Finora Capital.

Lisaküsimuste korral võite alati pöörduda meie poole, saates meili aadressile info@finoracapital.eu

Andrus Alber