Kust saab alustav ettevõte raha?

Sul on geniaalne äriidee. Sul on ämbritäis entusiasmi ja teist samapalju pealehakkamist. Sul on värskelt loodud ettevõte ning kindel plaan see järgmise aasta jooksul kümnekordseks kasvatada. Aga sul ei ole raha. Nagu ansambel Propeller kunagi laulis: „Aeg on raha, aga raha mul ei ole, aega on, kuid alati jääb väheks.”

Aega on lihtne leida. Ent kust peaks alustav ettevõte leidma kapitali, et oma tegevusele hoogu anda?

Esimene koht, kuhu alustavad ettevõtjad peale isikliku raha kokkulugemist pöörduvad, on FFF.

Mis asi on FFF? Filigraansed Finantsfanaatikud? Oh ei, FFF on lühend, mis moodustub sõnadest family, friends ja fools. Ehk siis pereliikmed, sõbrad ja lollid. Pereliikmed ja sõbrad toetavad su ettevõtlust armastusest, lollid peamiselt seetõttu, et neil pole oma rahaga midagi targemat teha.

Nali naljaks, kuid FFF-faas on iga alustava ettevõtte arengus vältimatu, sest pank tahab laenu andmisel tegevusajalugu näha ning seda pole algajal pahatihti ette näidata. Kes soovib täpsemalt teada, kuidas pereliikmetelt ja sõpradelt raha paluda ning milliseid riske see hõlmab, saab pikemalt lugeda näiteks siin.

Kui aga ettevõte on mõnda aega tegutsenud, on aeg sammud panka seada!

Suurpangad äsja alustanud ettevõttele üldjuhul laenu ei anna, sest riskid on liiga suured ja suurpankadel puudub huvi neid võtta. Pangad nõuavad uuele ettevõttele laenu andes omaniku tagatist (pea täies laenu mahus) ning kuigi kihk sellele alla kirjutada on suur, tasub enne kolm korda sisse ja välja hingata.

Igal alustaval ettevõtjal on tõenäosus ebaõnnestuda ning kui see peaks juhtuma, tuleb sul elu lõpuni pangaorjuses elada. Pole just liiga mõistlik sadu tuhandeid eurosid „mitte millegi eest” tagantjärele maksta?

Tõsi – neil ettevõtjail, kel suudavad tagatiseks korteri või maja anda, on lootust suurpangalt laenu saada. See pole aga kasumlik ega mõistlik, sest ettevõtluse alustamiseks antavale laenule küsitakse reeglina tagatist, mis ületab mitmekordselt soovitud laenusumma. Ning oma kodu ei tasu küll äri alustamiseks panti panna.

Õnneks ei piirdu laenuandjad suurpankadega. Et lennukad äriideed Eestis teostamata ei jääks, on turul ka väiksemaid finantsettevõtteid, mis tegelevad spetsiaalselt väikeettevõtetega. Loodus ei salli tühja kohta ning kui suurpank alustavale ettevõttele laenu ei anna, teeb seda keegi teine.

Näiteks Finora Capital.

Oleme oma tegevuse väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele suunanud, kuna meie hinnangul on just need ettevõtted Eesti majanduse alus. Meil on terve hulk tooteid SMEdele (small and medium-sized enterprise) ning üks populaarsemaid on mikrolaen – kõige mõistlikum lahendus kasvavale ettevõttele tegevuse laiendamiseks või ootamatute kulude katmiseks. Laenusumma on üldjuhul kuni 15 000 € ja omafinantseering 0%, mis on alustava ettevõtte jaoks elutähtis tegur.

Finora on tuntud kiire ja paindliku teeninduse poolest ning anname kliendile vastuse reeglina juba mõne tunniga.

Ei usu? Aga proovi järele!

Kui sul on laenu tagatiseks kinnisvara pakkuda, tasub kaaluda Finora Hüpoteeklaenu.

Millised iganes on su soovid ja unistused, raha taha ei tohiks need jääda. Üks võimalus oma äriideed katsetada on mööda suurpanku joosta ning väärtuslikku aega kulutada. Teine on tulla Finorasse ning üheskoos arutada, kuidas oma ettevõttele hoog sisse lükata.

Tundub üsna lihtne valik, või mis?

Finora