Kuidas rahavoogusid paremini juhtida?

Mis asi on rahavoog? Ja miks on vaja seda juhtida? Kui raha voogab, siis pole ju vahet, mispidi see juhtub, peaasi et sisse tuleb, või mis?

Nii lihtne pole paraku miski. Vikipeediat uskudes on rahavoog

reaalne või virtuaalne raha liikumine. See näitab raha ja raha ekvivalentide laekumisi ja väljamakseid ettevõtetes, projektides või finantstoodetes. Vaba rahavoo all peetakse silmas raha, mida firma genereerib pärast väljaminekuid, et toetada enda operatsioone ning säilitada põhikapitali.

Ettevõtte rahavooaruanne koosneb kolmest rahavoost: opereeriv rahavoog, finantseerimistegevuse rahavoog ja investeerimistegevuse rahavoog.

Opereeriv rahavoog näitab, kui palju ettevõte teenib ja kulutab.

Finantseerimistegevuse rahavoog näitab väljamakstud dividende, laenude saamist ja tasumist ning uute aktsiate väljastamist.

Investeerimistegevuse rahavoog näitab ettevõtte raha eest vara, krundi või muu põhivara soetamist/müümist.

Niisiis on rahavoogude edukas juhtimine vajalik mitmel erineval põhjusel, sealhulgas ettevõtte väärtuse tõstmiseks ja hoidmiseks. Ka ettevõtte müümisel määrab tihti väärtuse ettevõtte võime positiivset rahavoogu tekitada. Pikemalt on võimalik sellest lugeda siin.

Aga kuidas siis rahavoogusid edukalt juhtida?

Meil on mõned soovitused.

Püüa vajadusi ette näha. Väldi üllatusi. Miski pole masendavam kui meeleheide, mida kiire vaba raha otsimine võib põhjustada. Veendu, et sinu raamatupidamisdokumendid oleksid täpsed ja õigeaegsed. Prognoosi varasemate igakuiste sissetulekute ja rahavoogude põhjal järgmise kolme (kuni kuue) kuu tulemusi.

Pane vaba raha tööle. Hoia vaba raha kontodel, mis intressi teenivad, need on ka Eestis pea kõigis korralikes pankades olemas. Palgafondid ja muud vajalikud rahad kanna oma „igapäevasele” jooksevkontole üle vahetult enne makseid – nii teenib su vaba raha intressi võimalikult kaua.

„Kasvata” oma kliente. Väikeettevõtjana on su eesmärk koguda osutatud teenuste või müüdud toodete eest tasu enne või vahetult pärast nende tarnimist (ja sellega kaasnevate võimalike lisakulude kandmist). Ideaalne on raha muidugi kohe kätte saada, kuid alati pole see võimalik. Arvele tasub lisada viisakas teade, et maksetähtaja ületamisel hakkab jooksma intress ja tasumata jätmisel võidakse algatada sissenõudmismenetlus.

Hoia partneritega häid kontakte. Sa pole ainus, kes oma toodete ja teenuste eest kiiresti raha tahab saada – ka sinu partnerid (ehk ettevõtted, kellelt sina teenuseid ja tooteid ostad) eeldavad ja loodavad oma arvete nobedat laekumist. Ära hiline maksetega, pigem püüa võimalikult pikk maksetähtaeg kokku leppida. Kui oled siiski sunnitud maksega viivitama, võta müüjaga esimesel võimalusel ühendust ning esita selgitus ja konkreetne ettepanek, kuidas oma võla ära kavatsed maksta. Vajadusel kasuta faktooringut, mille kohta saad rohkem lugeda siin.

Püüa rahavooge maksimeerida. Rahavoogude suurendamiseks on mitmeid meetodeid, näiteks 50%-suurune ettemaks/tagatisraha, kui toode või teenus on ebatavaliselt suur, keeruline või ainulaadne. Ettemaks aitab sul jooskvaid kulusid katta, sedakaudu järgmisi müüke kindlustada ning oma vahendite kulutamist paremini ajastada. Kui sul on klientidega pikaaajalised lepingud, püüa kokku leppida maksegraafikud ja laekuvad summad, mis on samad sinu vältimatute kuludega või isegi ületavad neid natuke.

Remondi seadmeid, ära osta kogu aeg uusi. Mõnikord on upgrade vältimatu, ent iga rikkiläinud masina asemele pole mõtet kohe uut osta. Investeeri pigem masinate regulaarsesse hooldusesse. Kui hakkad uut ostma, vaata esmalt järelturgu. Kus võimalik, püüa seadmete uuendamisel bartertehinguid sõlmida. Uuri ka liisinguvõimalusi.

Ja lõpuks kõige olulisem nõuanne:

Loo sidemeid laenuandjatega. Näiteks meie ehk Finoraga, mis on seda lihtsam, et töötame just väikese ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks. Raha laenamine on raske ja varasemad kontaktid on üliolulised, sestap on neid mõistlik luua enne keerulist hetke, mil vahendeid nappima hakkab. Võta meiega ühendust, astu läbi ja teeme tutvust!

Finora