Kuidas oma äri müügiks valmistuda?

Ettevõtte müümine on raske otsus. Kuid mõnikord tuleb higi ja vaevaga üles ehitatud ettevõte rahaks teha.

Oleme firma müümisest – täpsemalt sellele mõistliku hinna leidmisest – varemgi kirjutanud. Oma ettevõttele hinna määramiseks on mõistlik kasutada järgmisi meetodeid:

diskonteeritud rahavoogude meetod
sarnased tehingud
võrdlev analüüs

Et nendest paremini aru saada, kliki siia ja loe läbi vastav kokkuvõte.

Täna keskendume aga sammudele, mis sul oma äri müümiseks valmistumisel teha tuleb. Kui hind on selge ning otsus ettevõte maha müüa kindel, tuleb tegutsema asuda. Järgmised punktid aitavad sul seda edukalt teha.

Valmistu vastama küsimusele „Miks sa müüd?”

Äri ostmine ei erine uue kodu soetamisest. Kui oled ideaalse korteri leidnud, hakkab sind painama küsimus: kui korter on nõnda täiuslik, siis miks tahab eelmine omanik sellest lahti saada? Ettevõtte ostjal tekib sama küsimus. Ole valmis sellele ausalt ja arusaadavalt vastama.

Plaanid pensionile jääda?
On sul partneritega erimeelsusi?
Oled haigestunud ja vajad raviks raha?
Oled üle töötanud ning soovid puhata?
On ettevõtlus sinu jaoks tüütuks muutunud?

Kui su põhjus ettevõtte müümiseks ebaatraktiivselt mõjub (erimeelsused partneritega jne), siis ole valmis esitlema argumente, mis su äri ostmise kasuks räägivad. Näiteks

suurenev kasum
järjepidevad sissetulekud
tugev kliendibaas
suur leping, mis kehtib aastaid jne

Ajasta müük õigesti

Valmistu oma ettevõtte müügiks võimalikult varakult, eelistatavalt aasta või kaks enne tähtaega, mille oled endale seadnud. Valmistumisel põrudes valmistud põrumiseks, nagu tuntud rahvatarkus õpetab.

Ettevalmistus aitab sul finantsdokumente korrastada ning äristruktuur ja kliendibaas kriitilise pilguga üle vaadata – see muudab su äri ihaldusväärsemaks ja kiirendab müüki. Lisaks hõlbustab korrastatud dokumentatsioon äri ülevõtmist ka uue omaniku jaoks.

Kaalu vahendaja kaasamist

Paljudes riikides kasutatakse ettevõtte müümisel professionaalse maakleri või finantsnõustaja abi. Ka Eesti turul tegutseb mitmeid vahendajaid ja nõustajaid, kelle spetsialiteet on äride ostu-müügi assisteerimine.

Ettevõtet ise müües hoiad muidugi raha kokku, sest vahendaja tahab töö eest tasu. Kui su firma ostja on usaldusväärne pereliige või mõni praegune töötaja, pole sul ilmselt mõtet vahendajat appi paluda.

Muudel juhtudel võib nõustajast aga kasu olla. Ta hoiab kokku su aega ning aitab hinda üles kaubelda (mida suurem müügihind, seda suurem vahendustasu). Aruta vahendajaga oma ootusi ja võimalikke kulutusi ning otsusta seejärel, kas müüd ettevõtte ise või kasutad välist abi.

Valmista dokumendid ette

Kogu kokku oma kolme-nelja aasta finantsdokumendid, sh maksudeklaratsioonid ja vaata need koos raamatupidajaga üle. Koosta nimekiri seadmetest, mida koos ettevõttega müüd. Pane kokku ülevaade müügitehingutest ja tarvikutega seotud kontaktidest. Otsi üles kõik asjakohased dokumendid, näiteks kehtivad üürilepingud ja nii edasi. Tee kõigist paberdokumentidest koopiad, et neid potentsiaalsete ostjatega jagada.

Sinu ettevõtte esitluspakett peaks sisaldama ka kokkuvõtet, mis kirjeldab ettevõtte senist äritegevust. Samuti peaksid veenduma, et su ettevõte on esinduslik – amortiseerunud või katkised seadmed tuleks enne müüki ära parandada või välja vahetada.

Leia ostja

Ettevõtte müük võib aega võtta. Õige ostja leidmine on reeglina paras väljakutse. Kui oled
potentsiaalsed ostjad leidnud, võiksid müügiprotsessi hõlbustamiseks kaaluda järgmisi samme:

– Leia kaks kuni kolm potentsiaalset ostjat. Kui tehing ühega venima hakkab, saad järgmisega läbirääkimistesse asuda.
– Hoia ühendust kõigi potentsiaalsete ostjatega.
– Enne kui oma ettevõtte dokumente võimaliku ostjaga jagad, tee kindlaks, kas tema ostusoov on tõsine ning kas tal on tehingu rahastamiseks vahendeid.
– Jäta ruumi läbirääkimisteks, kuid jää kindlaks hinnale, mis on mõistlik ja arvestab ettevõtte tulevikuväärtusega.
– Pange kõik kokkulepped kirja. Potentsiaalsed ostjad võiksid allkirjastada ka konfidentsiaalsuslepingu, mis keelab neil teavet sinu ettevõtte kohta teistega jagada.

Ettevõtte müümine võib olla sisult sarnane kinnisvaratehinguga, kuid on kaalult tihti suurem. Ära müü midagi enne, kui oled kindel, et tahad seda teha. Käibevahendite hankimiseks on ka lihtsamaid võimalusi kui oma firma müük. Astu meie juurest läbi ning vaatame su ettevõtte olukorrale otsa, enne kui oma lapse uutele vanematele ära annad! Ootame sind!

Finora