Kuidas leida hea turunduspartner?

Kirjutasime hiljuti, kuidas oma ettevõtte teenuseid ja tooteid paremini turundada. Arvamusi on muidugi tuhandeid, kuid oma publiku tundmist, olemasolevate klientide hellitamist, väärtuspakkumise rõhutamist ja blogi pidamist soovitavad kõik asjatundjad, isegi kui nad ülejäänus üksteisele vastu räägivad.

Teatud maani on turundustegevusi kahtlemata ise mõistlik teha. Facebooki reklaami ostmine ja bännerite tegemine ei eelda tingimata suurt kogemust (kuigi põhimõtteliselt võib ka selle väitega vaielda).

Aga mis saab siis, kui sul ei ole aega oma ettevõtte turundusega tegeleda? Firma käivitamise faasis ei pruugi ettevõtjal majavälise turunduspartneri kaasamiseks vahendeid olla, kuid varem või hiljem saabub iga firmaomaniku elus hetk, mil ta mõistab vältimatut: üks inimene ei suuda ega peagi kõigega hakkama saama.

Sõna „spetsialist” ei tähenda „ma oskan kõike”, vaid „ma oskan ühte asja ja oskan seda hästi”. Mida teha olukorras, kus turundus ei ole see „üks asi”, mida sa hästi oskad?

Vastus sellele küsimusele on ilmselge: turundus tuleb kellegi teise ülesandeks teha. See keegi teine võib olla ettevõtte palgal, kuid ei pea. Meie siin Finoras töötame näiteks majaväliste turundajatega: üks loob sisu, teine hoolitseb suurema strateegilise plaani elluviimise eest.

Oleme Finoras just värskelt oma turunduspartnerid „üle vaadanud” ja oskame seetõttu juhtida tähelepanu paarile asjale, mida turundajat valides silmas pidada.

Esiteks tuleb aru saada, kas hingad oma turundajaga samas rütmis. Inimlik keemia ja maailmast – eelkõige sinu ettevõttest – enam-vähem ühtmoodi arusaamine on hästi toimiva ärisuhte alus. Kui sinu meelest võiks toote turundus olla hoogne ja nooruslik, kuid potentsiaalne turunduspartner soovitab pressiteadete ja konservatiivsete reklaamidega piirduda, on ilmselt mõistlik järgmise kandidaadiga tutvuda.

Teiseks tasub kindlaks teha, mil määral koosneb turunduspartneri esitlus sisulistest ja mil määral „esinduslikest” mõtetest. Kui turundusfirma sind oma kliendiks püüab, koostab ta reeglina plaani, mida ja kuidas ja millise tasu eest tegema hakkab. Iga turundusettevõte tahab asjatundlik välja näha ja sestap kipub turundajate tegevusplaanides leiduma terminoloogiat ja lööklauseid, mida on lihtne suvalisest ingliskeelsest müügitekstist maha kopeerida. Vaata tähelepanelikult (ja küsi vajadusel lisa), kui palju on su võimaliku turunduspartneri lubadustes konkreetseid mõtteid ja kui palju on selles suuresõnalist „õhku”.

Kolmandaks on oluline muidugi hind. Liiga palju ei taha keegi maksta, kuid odavaim pole tingimata parim. Hinda kaubeldes tuleks kindlasti kokku leppida konkreetsed mõõdikud, mille järgi turundaja töö tulemuslikkust hinnatakse. Seda pole alati lihtne teha (näiteks sisuturunduse mõju müügile on alati kaudne), kuid mingid verstapostid võiksid olla markeeritud.

On selge, et igapäevane äri vajab juhtimist ja sul on mõistlik turunduskompentents osta sisse inimestelt, kes sellega igapäevaselt tegelevad. See ei tähenda, et pead kohe suure raha välja käima. Kui aga lihtsalt arvata, et „küll ma suudan seda turundust ise teha”, kipub praktiline elu siiski näitama, et turundust oma igapäevaste tähsamate asjade kõrvalt teha on sama hea, kui üldse mitte teha. Delegeeri oma turundustööd spetsidele, kes sulle inimestena meeldivad ja kes räägivad vähem kui teevad. Head turundamist!

Finora