Kuidas hoida tasakaalus töö- ja eraelu

Õnnetus ei hüüa tulles ja täpselt sama vähe hüüab tulles katastroof, mis saabub siis, kui töö su eraelu üle võimust võtab.

Me oleme seda kõik kogenud, kas otseselt või sõprade-kolleegide kaudu: tööelu võtab eraelu üle ning see, mille nimel inimene justkui töötama peaks – isiklik õnn –, saab lihtsalt otsa. End töö alla kaevates saeme oksa, millel istume, sest inimese isiklik heaolu toidab omakorda tema töövõimet. Klassikaline nokk-kinni-saba-lahti olukord niisiis.

Töö- ja eraelu mõistlikus tasakaalus hoides ei suuda me üksnes olemasolevat õnne säilitada, vaid seda ka suurendada. Miski ei paku inimesele suuremat rahuldust kui teadmine, et ta loob väärtust nii oma lähedastele kui ka kogukonnale, milles ta elab. Esimest teeme oma eraelul meeldivat vürtsi sees hoides, teisega tegeleme tööpostil.

Siin on mõned nipid, mis aitavad töö- ja eraelu sümpaatses tasakaalus hoida:

Tee tööd töö ajal

Ületöötamine on levinud probleem. Pahatihti on ületöötamise põhjuseks ühe lihtsa reegli eiramine ja see reegel kõlab nii: koju suundumise hetk tähendab tööpäeva lõppu. Iga inimene peaks lähtuma raudkindlast printsiibist ja tööd koju kaasa mitte võtma.

Äkki juhtub sellist põhimõtet järgides veel hullem? Võib-olla läheb nii, et sa hakkad koju alles hilistel õhtutundidel jõudma?

Ei lähe, kui oma tööd ja aega nupukalt planeerida. Lihtne öelda, raske teha? Võib-olla, aga miks peaks õnnelik elu lihtsalt saabuma? Teatud pingutused on vältimatud ning tulemusliku ajaplaneerimise kohta on võimalik sadu raamatuid lugeda, kuigi ühest-kahest täitsa piisab.

Pane paika tööjärgsed plaanid

Ületunnid on lihtsad tulema, kui need tunnid oma kalendris vabaks jätta. Hea nipp on kohe päeva alguses ka tööjärgsed tunnid ära planeerida. Kui su tööaeg kell viis läbi saab, planeeri kella kuueks jalutamine, seitsmeks trenn, poole üheksaks lauamängud lastega või mida ja kuidas iganes.

Sea endale saavutatavad eesmärgid

Heida pilk eelseisvale päevale ja nädalale. Küsi endalt, millised on sinu prioriteedid tööl:

On sul konkreetseid tähtaegu?
Millised tööd on kohustuslikud ja millised meeldivad?

Kui sul on ülevaade, mille kallal algaval nädalal töötama pead, on eesmärke ja plaane palju lihtsam sättida. Proovi eesmärgid võimalikult realistlikult seada, nii õnnestub sul nendeni ka jõuda. Kasuta selleks moodsaid ajahaldusrakendusi – need pole ei keerulised ega kallid. Seatud eesmärkideni jõudmine aitab sul omakorda eraelus paremini õnnestuda, sest stressivaba inimene on õnnelik inimene.

Tee töös pause

Töö- ja eraelu tasakaalustamiseks on oluline aeg-ajalt töölaua tagant eemalduda. Regulaarsed pausid on ainumõeldav viis tööstressiga toimetulemiseks. Pausid annavad võimaluse lahendatavat ülesannet värske pilguga vaadata ning muudavad su seetõttu märkimisväärselt produktiivsemaks. Väike jalutuskäik või põgus ringutuspaus võivad osutuda üllatavalt tõhusaks.

Ole enda vastu hea

Töökas inimene kipub enda pahatihti ära unustama. Isegi kui sul perekonda pole ja kogu elu vaid tööst koosnebki, on tähtis meeles pidada üht: kui sa enda eest ei hoolitse, hakkab su töö kvaliteet vältimatult langema.

Ära karda end tööpäeva lõpus premeerida, olgu auhinnaks priske õhtusöök restoranis või korralik teatrietendus. Turguta oma neid meeli, mis töö tegemisega justkui seotud pole, ning püüa mõista, et tegelikult panustavad su töövõimesse kõik elu aspektid – ka need, mis tööst pealtnäha kaugele jäävad.

Töö ajal kanna tööriideid

Neil päevil töötavad paljud inimesed kodukontoris. Seetõttu on jube mugav end hommikul voodist välja veeretada ning pidžaamas arvuti taha istuda. See pole siiski hea mõte ja mitte ainult seetõttu, et tihtilugu sisaldab tööpäev ka videokoosolekuid.

Koduriiete tööriiete vastu vahetamine aitab tööks vajalikku vaimset nihet saavutada. Sa ei pea kodus ülikonda või pükskostüümi kandma ning ka kingad võivad rahulikult esikusse jääda. Ometi on mõistlik kodukontorit tõelise töökeskkonnana käsitleda ning aluspükste väel mitte töölaua taha istuda.

Lepi oma ebatäiuslikkusega

Sa võid kõiki internetis leiduvaid ajaplaneerimise ning töö- ja eraelu tasakaalustamise nippe kasutada, lõplikult ei õnnestu see aga kellelgi. Ära heida meelt, täiuslikke inimesi pole olemas.

Töö- ja eraelu ühitamine on nagu dieedi pidamine: kui asi lähebki ühel päeval käest, ei pea see kogu protsessi lõppu tähendama. Tuhatkond lisakalorit ei tee sulle midagi, kui järgmisel päeval end taas tähelepanelikult jälgid, ning töötegemisega on sama lugu: kui lähebki tänane aia taha ning tööpäev alles hilisõhtul lõpeb, on sul homme taas võimalus tähelepanelikum olla.

Head töö- ja eraelu tasakaalustamist!

Finora