Kui motivatsioon ära kaob …

Seda juhtub kõigiga: võtad mõne asja ette, kuid avastad hiljem, et enam ei jaksa. Toss on väljas, endisest rõõmust ja entusiasmist pole midagi alles.

Kui oled palgatööline, saad puhkust paluda. Või töökohta vahetada, kui motivatsioon täitsa ära kaob. Mis seal ikka – juhtub ka parimatega, inimene pole masin ja kui tahtmine haihtub, tuleb elus muudatus ette võtta.

Mida teha aga siis, kui oled ettevõtte omanik ja/või juht? Kuidas käituda siis, kui teised inimesed sinust sõltuvad? Sa ei saa ju lihtsalt käsi üles tõsta ja minema jalutada!

Luba endaga jagada viit nippi, mis väikese ja keskmise suurusega ettevõtte juhil fookust ja motivatsiooni aitavad hoida.

Sea ÕIGEID eesmärke

Eesmärkide seadmisest räägitakse kogu aeg ja õigesti tehakse. Igal ettevõtjal peavad eesmärgid paigas olema, vastasel juhul pole fookusest võimalik kõnelda.

Pahatihti rõhutatakse eesmärkide puhul aga seda, kui „realistlikud” need peavad olema. „Ära sea saavutamatuid eesmärke,” õpetavad elamisegurud, „muidu väsid poolel teel ära.”

Ettevõtlus pole aga dieet või trenn, mille puhul on eesmärkide realistlikkus tõepoolest tähtis. Ettevõtluses ei tähenda „saavutamatute eesmärkide” määramine seda, et neid pole võimalik saavutada. On küll, kuigi sa ei pruugi seda oma eesmärke sõnastades veel teada. Ära heitu ega lase negatiivsetel mõtetel end peatada.

Ära karda muutusi

Enamik edukaid inimesi on aeg-ajalt oma elu ümbritseva maailma järgi muutnud. Muutustele avatud olemine on peamine omadus, mis headest juhtidest hiilgavad teeb.

Paindlikkus on ebakindlate aegadega toimetulekuks vältimatu. Jutt stiilis „aga alati on nii tehtud” iseloomustab liidreid, kes ei suuda ega taha mõista ettevõtluse peamist loogikat: iga uus põlvkond toob äri tegemisse midagi uut ja väärtustel on kalduvus ajas muutuda.

Õpi inimestelt – ka oma alluvatelt

Paljud juhid kipuvad arvama, et on oma positsioonil seetõttu, et teavad teistest inimestest rohkem. Edukad juhid aga mõistavad, kui hukatuslik taoline mõtteviis võib olla.

Väärikas alandlikkus ning ümbritsevate inimeste austamine on omadused, mille järgi on lihtne korralikku juhti ära tunda. Kuulad sa teisi? Küsid sa nende arvamust?

„Pole mõtet palgata nutikaid inimesi ja neile seejärel öelda, mida nad tegema peavad,” ütles Apple’i looja Steve Jobs. „Mina palkan tarku inimesi selleks, et nemad mulle saaksid öelda, mida teha tuleb.”

Jälgi ennast

Edukas juht peab teadma, kus ta täpselt oma teekonnal asub.

Kas ühe või teise eesmärgi täitmine on järgmise või ülejärgmise kurvi taga? Mida ma saaksin paremini teha, et seatud sihtideni loodetud aja jooksul jõuda?

Head juhid mõtisklevad oma eesmärkide saavutamise üle kogu aeg. Taolise sisekaemuse jaoks võib aja leidmine keeruline olla, sest igapäevased ülesanded kipuvad kõike muud varjutama. Ometi tuleb enda jälgimisega tegeleda, et motivatsiooni ja fookust hoida.

Hoia tunded tasakaalus

Tunded on toredad asjad ja mängivad meie elus olulist rolli. Mõnikord on emotsioonid aga nii tugevad, et võivad tarkade otsuste tegemist segada.

Edukas juht suudab aru saada, kui tugevad tunded ratsionaalset mõtlemist üle hakkavad võtma. Paljud moodsad liidrid on pöördunud vanade stoikute õpetuste poole ning tegelevad emotsioonide kontrolliga teadlikult.

Otsuste tegemisel tuleb mõelda sellele, mil määral need sind su eesmärkidele lähemale aitavad. Ebameeldivale kliendile või äripartnerile „õppetunni andmine” või – hoidku jumal! – kättemaksmine võivad emotsionaalses plaanis lühiajalist naudingut pakkuda, ent on su eesmärkide saavutamisel kasutu strateegia.

„Sa ei otsi endale abikaasat, vaid müüd korterit,” ütles üks kinnisvara maakler kliendile, kes oli keset tehingut kõhklema löönud, sest parima pakkumise teinud ostja oli talle ebasümpaatne. Tõsi mis tõsi – äris ei pruugi eraelulised sümpaatiad ja väärtused alati kehtida. Mida vähem sa end oma tunnetest kõigutada lased, seda edukamalt sa oma motivatsiooni ja fookust hoiad.

Finora