KUI LAENUKOORMUS ON LIIGA SUUR – REFINANTSEERIDA?

Inimestel on erinevatel eluetappidel väga erinevad soovid ja vajadused. Kiirustades ja mõtlematult tehakse vahest ebasoodsaid otsuseid ning võetakse väga kõrge intressiga väikelaene mitmetelt pakkujatelt mõtlemata tagajärgedele või loodetakse püsivale sissetuleku kasvule. Nii võib laenukoormus väga suureks kasvada. Enamasti on sellises olukorras jäetud laenutaotlusel märkimata tegelik igakuiste kohustuste summa, sest krediidiandjal on võimalik laenutaotleja nõusolekul kontrollida sissetulekut, kuid oma kohustusi teab vaid iga laenutaotleja ise. Kuidas ja miks on oluline oma maksevõimet hinnata, leiad põhjaliku ülevaate meie eelmise kuu nõuandvast artiklist.

KIIRLAENUGA LAENE MAKSTA ON MÕTLEMATU JA SELLEGA LAENUKOORMUS EI VÄHENE

Väga tihti ei saada aru, et kui igakuiste maksetega hätta jäädes võetakse juurde aina uusi laene, siis varem või hiljem oled olukorras, kui igakuised laenumaksed käivad üle jõu. Kui mõne kuu sissetulek on tunduvalt väiksem nt. jääd haigeks või kaotad töö ja igasugused säästud puuduvad, siis suure tõenäosusega satud makseraskustesse. Sellises olukorras tasuks alati teha krediidiandjatega koostööd ja leida mõlemale poolele sobivad lahendused, sest hetkel, kui sul veel puuduvad tähtaja ületanud võlgnevused, on krediidiandjad valmis sõlmima erinevaid kokkuleppeid. Kuid kahjuks ei ole see stsenaarium alati nii positiivne ja leitakse ennast olukorras, kus laenukoormus tundub ületamatu.

ABIKS VÕIB OLLA HÜPOTEEKLAEN

Kui on olemas püsiv sissetulek ja valmidus enda võetud laenud tagasi maksta, siis on võimalik tekkinud olukorrale ka lahendus leida. Kindlasti tasuks kriitiliselt oma senised harjumused üle vaadata, võtta kulutused kontrolli alla ja järgida väga täpselt igakuist pere eelarvet. Kui on võetud palju väikelaene, siis tasub kaaluda laenude konsolideerimist. Võttes ühe laenu soodsamatel tingimustel, saab kallimad laenud tagasi maksta ja seeläbi vähendada oma igakuiseid makseid. Pankade laenutooted on enamasti rangelt piiratud, kas siis tingimuste osas või laenu kasutamise eesmärk ei ole vastavuses tarbijate vajadustega. Väiksemad krediidiandjad lähenevad personaalsemalt ning alati ei pruugi olla takistuseks, kui laenutaotlejal on mõni aktiivne maksehäire. Küll aga eeldatakse, et väljastatava laenuga saab see likvideeritud. Palju sõltub laenutaotlejast, kui huvitatud ta on enda olukorra parandamisest. Sellistes olukordades võib aidata krediidiandja pakutav hüpoteeklaen ehk laen kinnisvara tagatisel, mille tingimused on tarbija jaoks paindlikumad.

PROBLEEMIDEGA TULEB TEGELEDA JUBA TÄNA

Finora poole pöördub igapäevaselt kliente, kes on sattunud väga erinevatel põhjustel makseraskustesse ning kelle laenukoormus aina kasvab. Kahjuks kõiki ei ole võimalik aidata, kuid püüame leida lahenduse, kui taotleja on ise motiveeritud seda tegema, tal on regulaarne sissetulek ning kinnisvara tagatis. Õnneks saame tunda rõõmu, et meie kliendid oskavad hinnata neile antud võimalust oma elu jälle järje peale saada. Kui sulle tundub, et oled sattunud samasse olukorda, siis ei tasuks abi otsimist edasi lükata, sest igakuine uute laenude võtmine suurendab veelgi kohustuste kogusummat, kuid võimaliku tagatise turuhind ei kasva sama kiiresti ning laenu saamine läheb aina raskemaks. Üldjuhul ei saa hüpoteeklaenu summa olla suurem kui 80% tagatise turuväärtusest.

Huvi korral tutvu finantsteenuste tingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga

Terje Lunden