Kasum on kahe teraga mõõk

Kasumlikud päevad saabuvad varem või hiljem taas Eesti ettevõtete ellu, kui juba saabunud ei ole. Kus nad pääsevad: viirus laastas majandust rohkemgi kui inimeste tervist, kuid igale kriisile järgneb vältimatult tõus. Nagu ütleb tuntud laulusalm: kes vikerkaart tahab näha, peab vihma ära kannatama.

Kasum on aga kahe teraga mõõk, eriti kui sellesse ettevaatamatult suhtuda. Kobedad numbrid pangaarvel tekitavad erinevaid tundeid – ühest küljest saabub kindlus, et ettevõte on järgmisteks mustadeks päevadeks valmis. Teisalt kipub aga raha peos põlema ning kiusatus mõni ammu plaanitud ost lõpuks ära teha on kahtlemata suur. 

Nii võibki juhtuda, et esimesest hoobist toibunud ettevõte paari kasumliku kuu järel uusi seadmeid või muud äritegevuseks vajalikku hakkab ostma. Siis tuleb aga sügis, viirus jõuab kaarega tagasi – nii spetsialistid vähemasti hoiatavad – ning järgmine pauk võib eelmisest valusamgi olla. 

2020. aasta on vaieldamatult hilisajaloo segaseim ning sellistel hetkedel hoiab nupukas ettevõte likviidsust ning loob puhvri, mille abil järgmine pauk kõrvale juhtida. Öeldakse küll, et äike kaks korda järjest samasse kohta ei löö, aga viimase poole aasta jooksul on juba vähemalt kolm korda jõudnud lüüa. Karta on, et lööb veel. Ja siis oleks mõistlik maandust omada, vastasel juhul võib kahju suureks osutuda.

 

Finora