Kas töövahendeid saab „pilves” hoida? Vastus on ootamatu

Kodukontor on ju iseenesest tore: lükkad hommikul teki pealt, pesed hambad puhtaks, ajad riided selga ja oledki kontoris. Häda selles, et kodused ahvatlused kipuvad pahatihti töötegemist segama – alati leidub mõni sotsiaalne kohustus, mille varjus on mõnus ülesandeid edasi lükata. 

Teine koduse kontori probleem on töövahendid, täpsemalt nende puudumine. „Ametlikus” kontoris vahetas juhtkond kogu arvutipargi alles hiljuti välja, kodune sülearvuti on aga julgelt seitse aastat vana. Õhtuse Delfi-lappamise jaoks kärab ka kiviaegne arvuti, moodsate programmide jooksutamiseks ning videokonverentside pidamiseks jääb vana rüperaal aga aeglaseks. 

Head kriisi ei tohi lasta raisku minna, kinnitatakse iga päev ja igas kohas. Ärgem siis laskem ja vahetagem oma kodused läpakad kaasaegsemate vastu välja. Seda enam, et maailma majandus on tundmatuseni muutumas ja tänasel palgatöötajal on nupukas hoopis ettevõtjaks hakata ning oma teenuseid senisele (ja tulevastele) tööandjale ise müüma hakata. Korralik töövahend käib selle mudeli juurde sama kohustuslikult nagu äriühing, mille hingekirja too töövahend tasub soetada. 

„Aga milleks mulle järjekordne ese?” küsib nüüd arukas inimene. „Mul on asju niigi lademetes, miks mul veel ühte vaja on?”

Ei olegi. Asjade omamine on muutunud sama eelajalooliseks nagu väline kõvaketas, millel veel kümmekond aastat tagasi faile hoiti. Nüüd asub kõik „pilves”, isegi paremad programmid ei paikne enam arvutis, vaid kusagil serveris teiselpool maakera. Kui faile ja programme on võimalik „pilvest” alla sikutada, siis ehk on töövahendeid kah? 

Loomulikult on, kuigi võib-olla mitte sõna otseses mõttes. Arvuti omamise asemel on mõistlik seda kasutada. Kui masin ühel päeval ära väsib ning uuendamist vajab, on lihtne vana poodi tagasi viia ja uus asemele võtta. Seda nimetatakse liisinguks ja moodsad ettevõtted on ammu töövahendite ostmisele kuluvad vahendid mujale suunanud – näiteks vabana hoidnud, et ootamatuid kriise paremini üle elada. 

„Võidab see, kel on surres kõige rohkem asju,” aasisid küünikud juba mitukümmend aastat tagasi. Kodukontor on mõistlik lahendus, kuid sellesse töövahendite ostmine ei ole. Liisimine on. 

Finora