KAS SUVISEKS PUHKUSEREISIKS ON MÕISTLIK LAENU VÕTTA?

Ideaalses maailmas koguvad inimesed suuremate ostude jaoks pikalt raha ja ei pea kasutama tarbimislaene. Tegelikkus on veidi teistsugune. Valdaval osal eestimaalastel on ainsaks säästuks pensioni teine sammas. Mitte sellepärast, et nad teadlikult pensioniks koguvad, vaid seepärast, et nad on sunnitud iga kuu pensionimakseid tegema. Sama moodi kipub olema puhkusereisiks raha kogumisega. Ise vabatahtlikult iga kuu raha kõrvale panna on millegipärast raskem kui iga kuu laenu tagasi maksta.

Ei saa unustada ka ootamatuse faktorit. Pere võib olla kogunud 6 kuud raha suviseks reisiks, kuid siis läheb oluline osa säästudest auto remondiks. Kas reisist loobuda? Ühine perereisi emotsioon ja silmiringi laindamine võib olla rohkem väärt, kui see, et maksta järgmised 2 aastat iga kuu 25 EUR reisi järelmaksu. Täpselt sama moodi võib reisiks raha ootamatult vaja minna juhul, kui tekib mõne eksootilise reisi sooduspakkumine. Osta lennupiletid kohe tarbimislaenu eest võib hoolimata intressidest olla soodsam kui koguda raha järgmised 12 kuud ja siis lennupilet osta.

Kaupade eest järelmaksu või muu tarbimislaenuga maksmine tundub inimestele millegipärast loomulikum kui teenuste eest tasumine. Ehkki äge reis sõpradega Amazonasesse või perega Disneylandi võib jätta aastakümneteks oluliselt positiivsema mõju kui uus pesumasin või diivan. Seepärast ei ole põhjust reisilaenu või muud sihtotstarbelist laenutoodet teistest laenutoodetest halvemaks või erilisemaks pidada. Oluline on see, et laenu tagasimaksmise võimekus oleks läbi mõeldud ja sissetulek igakuiseks lisakuluks piisav. Siin on oma selge roll ka laenuandjatel, kes peavad lähtuma vastutustundliku laenamise põhimõtetest ja aitama inimestel vältida üle jõu käivate laenude võtmist. Sõltumata laenu sihtotstarbest.

Tutvu finantsteenuste tingimustega ning vajaduse korral konsulteeri asjatundjaga!

 

Finora Capital