Kas kümne euro asemel seitse või mitte midagi?

Mõni asi on nii jaburalt ebaloogiline, et ajab peaaegu naerma. Nii näiteks Gröönimaa (ehk inglise keeles Greenland) on jäiselt valge, kuid Island (ehk Iceland) hoopis rohekaspruun. Kummipardid on miskipärast kõik kollased, päris pardid mitte. Koolis lähevad lauad seda väiksemaks, mida vanemasse klassi laps jõuab ning ülikoolis tuleb sul üldse klapptooliga hakkama saada. Ja nõnda edasi. 

Samasse ritta tuleks panna üks ebaloogilisus, mis on iseloomulik just Eestile. Nimelt on siinsed kaupmehed valmis kliendile kuni 30% allahindlust pakkuma, kuid krediidiandjale 20% intressikulu maksta ja siis üheskoos kliendile nii-öelda tasuta järelmaksu võimalust pakkuda on liig mis liig. Rahaline võit on ju selge, aga pahatihti eelistab Eesti kaupmees pigem tulu teenimata jätta kui seda koostööpartneriga jagada. 

Kirjutasime hiljuti, kuidas inimkond jaguneb kaheks – ühtede meelest tuleb hädasolijale õng anda, teised aga arvavad, et uppuja päästmine on uppuja enda asi. Ja et Ameerikas antakse hädasolijale õng isegi siis, kui tal seda vaja pole: pea iga ettevõte näeb kurja vaeva, et sulle raha leida, peaasi, et tema käest toote või teenuse ära ostaksid. Eestis näivad aga paljud ettevõtjad uskuvat, et nende asi on tooteid ja teenuseid pakkuda, kust klient selleks aga raha saab, pole enam nende mure. 

Üldine äriloogika võiks toetada pigem põhimõtet, et eriti raskel ajal tuleb tulude suurendamiseks (või säilitamiseks) kompromisse otsida, nii klientide kui ka koostööpartneritega. Esimesed hoiavad su äri elus, teiste abil püsivad esimesed vee peal. On ekslik arvata, et järelmaksu pakkuv krediidiandja kogu intressiraha kõhu alla kühveldab, ka finantsettevõtetel on raha „tootmine” kuludega seotud. Ennast rasva söönud pankuri kuvand on pärit pigem nõukogudeaegsetelt karikatuuridelt kui 21. sajandi maailmast. 

Äri elushoidmiseks on kaupade ja teenuste müüjatel mõistlik teha koostööd krediidiandjatega, et oma liisingut või järelmaksu pakkuda. Finantsmaailm on selleks ammu valmis, loodetavasti ka järjest suurem hulk kaupmehi. 

Finora