Kaks asja, mida tuleks praegu liisingulepingut sõlmides silmas pidada

Koroonaviirus paneb inimesed veidralt käituma. Järgnev on tõestisündinud lugu.

Väikeettevõtja Mart (nimi muudetud) liisis oma firmale arvuti. Leppis hinnas kokku, allkirjastas lepingu, teatas kauba müüjale aadressi, kuhu kuller kraami kohale võiks tuua, ning jäi ootele. Paar päeva hiljem oli kuller ukse taga, arvuti kaenlas. 

„Tere, siin on teie kaup. Kirjutage palun siia alla, et olete kätte saanud.”

„Mis kaup? Ma pole midagi tellinud,” vastas Mart eneselegi üllatuseks.

„Kuidas nii? Siin on teie aadress kirjas,” imestas kuller. 

„See peab olema mingi eksitus,” ütles Mart, pani ukse kinni ning imestas isegi, kuidas ta oodatud arvuti viimasel hetkel tagasi saatis. 

Järgmisel päeval helises Mardi telefon.

„Mis juhtus?” uuris liisingufirma esindaja.

„Seda et,” hakkas Mart kogelema, „ma vabandan väga, aga mul oli füüsiliselt raske kauba üleandmisaktile alla kirjutada. Tuli lihtsalt blokk peale, ajad on maru keerulised ja ma tõesti ei tea, kas suudan arvuti eest maksta. Firma tulud on nullis ja praegusel hetkel tundus lihtsam kaup tagasi saata. Inetult kukkus välja, ma saan aru. Aga midagi ei ole teha – tulevik on sõna otseses mõttes tume ja targem on praegu karta kui kahetseda.”

Tavaliselt on liisingukolmnurga (liisinguandja-liisinguvõtja-müüja) nõrgim lüli müüja, kes ei suuda tähtajaks kaupasid toota, transportida või üle anda. Koroonaviiruse varjus on olukord liisinguturul aga tundmatuseni muutunud. 

Kuna liisinguvõtjate käibed on tellimuse vormistamise hetkega võrreldes tublisti kukkunud, siis on neil tekkinud vaimne tõrge varem kokku lepitud tehinguid allkirjastada või lõpuni viia. Ostjast on saanud liisingukolmnurga ebakindlaim osa, sest väikeettevõtjate tulud on kas osaliselt või täielikult kadunud ning lisakoormust ei taha sellises olukorras keegi kukile saada. 

Mida liisinguvõtjale soovitada? 

Igal ettevõtjal tuleks end oma ärist emotsionaalselt lahutada, vähemalt praeguses kriisiolukorras. Ettevõte on pika vaatega asi, iga viirus saadakse aga varem või hiljem kontrolli alla. Kuidas mõjutavad meie tänased otsused meie ettevõtete elu homme? Aasta pärast? Kümne? Kui liisitud vahend aitab äril pikas plaanis ellu jääda, tuleks otsida võimalust see soetada, isegi kui maksed esimese hooga hirmutavad tunduvad. Seda enam, et mõistlike liisingupakkujatega saab eriolukorras alati tingimuste ja maksegraafikute üle läbi rääkida.

Kui Mart soovis lihtsalt paremate tehniliste näitajatega arvutit, kuigi olemasolev igati hästi töötab, tulnuks uue liisimine tõepoolest edasi lükata. Kui arvutist sõltunuks aga Mardi firma püsimajäämine, oleks olnud nupukas see vaimsest tõrkest hoolimata vastu võtta.

Teiseks tasub igal ettevõtjal alati vabade vahendite abil teatavat puhvrit hoida, sest homse osas pole miski garanteeritud. Kui koroonaviirus meile muud pole õpetanud, siis vähemalt on see veenvalt tõestanud, et rahaline puhver on iga jätkusuutliku ettevõtte esimene vältimatu eeldus. 

Finora