HAKKAN ETTEVÕTJAKS!?

HAKKAN ETTEVÕTJAKS

Lihtne on leida kontakte, kes aitavad START-UP´ide käivitamiseks raha kaasata ning investorite huvi on samuti suur, kui ideel on potentsiaali laia maailma vallutada. Kui idee on pisut lihtsam ja ei sisalda suurt innovatsiooni, on ettevõtte alustamiseks raha leida juba oluliselt raskem. Olgu siis soov teha oma kohvik, lasteaed, õunaistandus, õmblusateljee või remonditöökoda. Kuigi endale tundub geniaalne idee, mis paneb südame kiiremalt põksuma ja toob sära silma, ei pruugi see tunduda kasumlik ja jätkusuutlik teistele. Muidugi on kõige parem ja muretum, kui alustaval ettevõtjal on endal raha kõrvale pandud ja seda näeb hea meelega ka pank. Enamusel aga siiski alustamiseks vajalikke sääste kogutud ei ole. Sellepärast aga ei tasu oma ideest ja ettevõtjaks hakkamise mõttest loobuda.

TESTI OMA IDEED

Juhul kui oled oma ideega pöördunud panga poole, siis esimese negatiivse vastuse puhul ei tasu kohe äri alustamisest loobuda. Alguses oleks mõistlik ettevõtlusega alustada oma tänase palgatöö kõrvalt, et esmalt testida uut äriideed ja selle potentsiaali ning saada reaalne tagasiside. Näiteks kohviku avamiseks tasub oma mõtet ja toite testida tuttavate peal või pakkuda ennast appi mõnda kenasse kohvikusse, et näha kuidas see äri tegelikult käib. Äriplaan (sageli numbrid excelis) ei hõlma alati kogu ettevõtlusega kaasnevat tegevust ja päris elu erineb sageli kardinaalselt paberile pandust. Kui ka see etapp on läbitud, siis võiks alles hakata otsima finantseerijaid. Sõltuvalt olukorrast ja ideest saab rahastust/toetust taotleda Töötukassast, EAS´ist, PRIA´st, pankadest või väiksematelt krediidiandjatelt.

FINORA AITAB

Kui vajad oma äriplaani elluviimiseks laenuraha, võib see olla väga keeruline. Alustavate ettevõtete projektid on enamasti krediidiandjatele riskantsed või summad väikesed, millega pangal ei ole tulus tegeleda. Kindlasti on selles osas paindlikumad väikesed krediidiandjad. Finora on aidanud nii mõnelgi heal ideel realiseeruda. Näiteks on meie laenuga rajatud eralasteaed, laiendatud oma autoremonditöökoda või alustatud peaaegu nullist oma väiketootmisega. Väiketootmisega alustaja puhul võis näha, et iga väiksemgi detail oli läbi mõeldud ning äriplaan tõeliselt sütitav. Ühest küljest oli põhjalik info vaja esitada PRIA´le toetuse saamiseks ning teisalt oli näha, et alustav ettevõtja on igati motiveeritud ja pühendunud. Kurb oli kuulda, et kümnelt laenupakkujalt pakkumist küsinud ettevõtja, sai soovitud positiivse vastuse vaid Finorast. Kuna esitatud äriplaan oli põhjalik, lisaks oli ka positiivne otsus PPIA toetuse maksmise osas ning tagatiseks oli oma eluase, siis kahjuks peab tõdema, et kas laenuandjad ei soovinud lõpuni süveneda või alustavaid ettevõtteid peetakse liiga riskantseks sihtrühmaks. Seega tasub alati pöörduda erinevate krediidiandjate poole isegi siis, kui on saadud mitu negatiivset vastust ning mitte loobuda oma unistusest.

Terje Lunden