Äriplaan – kas ikka vajalik?

Eestit peetakse ettevõtlussõbralikuks ühiskonnaks. Tõepoolest, firma asutamine on siin kergem kui paljudes teistes riikides. Uus ettevõte on vaid paari hiireklõpsu kaugusel ning firma tegevus võib sisuliselt kümne minutiga alata!

Lihtsuses peitub aga teatav oht: mida kergem on asju teha, seda vähem nende vajalikkusesse süvenetakse. Seetõttu läheb suur osa ettevõtteid kiiresti pankrotti või jääb tühjana riiulile seisma. Igal tootel ja teenusel peab eksisteerimiseks põhjus olema ning ideaalis võiks see olla enamat kui omanikele kasumi teenimine.

Enne firma asutamist tuleks endale esitada hulk küsimusi. Ja neile siis ausalt vastata. Kui vastuseid ei ole, tuleb ettevõtte asutamine edasi lükata või mõne teise äriideega tööle hakata. Neist küsimustest ja vastustest saab kokku sinu ettevõtte äriplaan, mis on omakorda ettevõtlusega alustamise üks esimesi samme.

Kas ilma äriplaanita ei saa? Saab küll, aga halvasti.

„Eesmärk ilma plaanita on pelgalt soov,” ütles prantsuse kirjanik Antoine de Saint-Exupéry. Enamik (kui mitte kõik) hästi toimivaid ettevõtteid tegutsevad läbimõeldud äriplaani alusel. Kui sinu ettevõttel äriplaani pole, võid kindel olla, et konkurendil on.

Milliseid küsimusi peaks alustav ettevõtja endale siis esitama?

EAS on koostanud nimekirja küsimustest, mis on abiks äriplaani kirjutamisel. Siin need on:

Mis on sinu tulevase äri sisu? Pane mõne lausega võimalikult lihtsalt ja selgelt kirja, mida sa kavatsed tegema hakata.

Millist tarbija või ettevõtja probleemi sa lahendad või millist kasu toob tarbijale või teisele ettevõtjale sinu ettevõtlus? Kui sa sellele küsimusele vastata ei oska, siis pole see äriprojekt alustamiseks küps.

Kui oluline on sulle selle äriidee teostamine? Vastust otsides analüüsi oma eesmärke ja soovi pühenduda ettevõtlusele. Edukas äri eeldab pühendumust.

Milliseid oskusi sinu äriidee elluviimine vajab? Pane kirja oskused, mis on vajalikud äriidee elluviimiseks. Seda tehes selgub, mida võiksid teha ise, mida peaksid juurde õppima, millist tööd pead sisse ostma ning keda vajad oma meeskonda.

Milliseid ressursse vajad? Pane kirja kõik ressursid (inimesed, raha, materiaalsed vahendid, info jne), mida vajad. Saad ülevaate, milliseid ressursse on vaja juurde hankida.

Kui lihtne või keeruline on oma toodet või teenust müüa? Mõtle läbi, milliseid turustuskanaleid saaksid kasutada ja kuidas jõuab sinu toode või teenus tarbijani. Oskus midagi teha on ainult osa äriprojektist. Nii mõnigi hea ettevõtmine jääb ellu viimata, sest puuduvad müügioskused või pole vajalikku juurdepääsu turustuskanalitele.

Kuidas äriidee võimaldab sul kasumit teenida? Mõtle läbi ärimudel ja püüa leida võimalikud teed tulu teenimiseks.

Millised sinu head kontaktid soodustavad projekti elluviimist? Äris on olulised suhted ja tutvused. Lai suhtevõrgustik annab võimaluse rohkem infot omada. See loob omakorda paremad eeldused saada kliente ja suurema valmisoleku valdkonnas toimuvateks muutusteks.

Kui kerge on sinu toodet või teenust järele teha? Imiteerimine on osa konkurentsivõitlusest. Mõtle, mida saaksid teha selleks, et konkurentidel poleks lihtne sinu toodet/teenust kopeerida.

Kuidas mõõta äriprojekti edukust? Sa vajad midagi, mille alusel hinnata, kui kaugel oled eesmärgi saavutamisest ning kas püsid graafikus. Edu korral suurendab see enesekindlust. Kui asjad lähevad halvasti, siis aitavad mõõdikud otsustada, millal on õige aeg tegevus lõpetada.

See EASi koostatud küsimustik peaks olema kohustuslik kõigile alustavatele ettevõtjatele. Loomulikult on vastamist vajavaid küsimusi veel, ent need siin on ideaalne algus.

Kirjuta iga küsimus kasvõi eraldi lehele ja mõtle põhjalikult läbi, kuidas vastata. Selle lihtsa harjutuse abil oled automaatselt suuremast osast konkurentidest mitme valgusaasta kaugusel ees!

Finora