Ärilaen kinnisvara tagatisel

Eesti inimene kaldub oma „talupoja tarkuse” üle head meelt tundma. Mõnikord põhjusega, mõnikord mitte. Probleem selles, et vanarahva teadmised ei pruugi alati ajahambale vastu pidada.

Vajate tõestust? Aga palun!

Võtame näiteks laenud ja muud finantsteenused, milleta tänapäeval ükski äri hakkama ei saa. Mida on meie esivanemad võlgade kohta öeldnud?

Lusikaga antud, kulbiga võetud.
Mees silmas, võlg meeles.
Veli võlga võttes, vennikene makstes.
Võla, mis enne jüripäeva tehtud, maksab lojus, mis pärast, põld.
Võlg teeb vaese orjaks.
Võlg on võõra oma.
Võlul ei kasva vilja, kadedal ei kasukarja.

Ometi teab iga kaasaegne ettevõtja, et just võla peal vili kasvabki. Kellelgi pole tagataskus rahasummasid, millega äri alustada või kasvatada, ja kellel ongi, kasutab ikka pankade ja krediidiandjate teenuseid. Omal veidral moel on „võõras” raha enda omast reeglina odavam, juba ainuüksi emotsionaalselt.

Kust on mõistlik ärilaenu võtta?

Tänaseks peaks selge olema, et rahamaailm ei jagune headeks pankadeks ning kasuahneteks kiirlaenukontoriteks. Finantssektor on oluliselt värvide- ja varjundite rohkem, isegi kui see traditsioonilistele pankadele ei meeldi.

Järjest rohkem inimesi ja väikeettevõtteid peab panga nimest olulisemaks paremaid tingimusi ja otsustamise kiirust. Ja just tingimuste osas suudavad uued krediidiandjad klassikalistest pankadest paindlikumad olla. Siin tulemegi mängu meie ehk Finora.

Finora on väikese ja keskmise suurusega ettevõtte finantskodu

Finora on Eesti kapitalil põhinev ettevõte, mis pakub oma klientidele – peamiselt väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele – paindlikke ja soodsaid rahastamisvõimalusi. Hüpoteeklaen ehk laen kinnisvara tagatisel on üks meie populaarsemaid tooteid, mis sobib ideaalselt suuremate laenusummade puhul ehk siis, kui sul on vaja laenata rohkem kui 25 000 eurot.

Suurpankade laenutooted – sealhulgas hüpoteeklaen ehk ärilaen kinnisvara tagatisel – on reeglina rangelt piiratud. Ühest küljest on suurpankade tingimused ajale jalgu jäänud, teisest ahendavad need laenu kasutamise võimalusi. Mis on 2021. aastal täiesti mõistetamatu: krediidiandja ülesanne peaks olema klientidele appi tulla, mitte neile igal võimalusel seletada, miks inimene või ettevõte laenu ei saa.

Finora filosoofia on risti vastupidine. Me oleme veendunud, et 21. sajandi majandus eeldab 21. sajandi laenutooteid. Inimesed ja ärid on erinevad ning ajal, mil suurpangad oma laenupoliitika paika panid, polnud veel õiget e-kaubandustki.

Ärilaen kinnisvara tagatisel

Millal on ettevõtjal mõistlik pöörduda hüpoteeklaenu saamiseks kaasaegsete finantsinstitutsioonide poole? Siin on mõned levinumad põhjused:

1. Sa soovid luua oma pereäri. Sulle võib tunduda, et sinu idee on maailma parim, kuid pankadele on oma visiooni „mahamüümine” raske. Isegi EAS on skeptiline, sina näed oma äriidees aga suurt potentsiaali ja oled valmis kodu tagatisel laenu võtma.

2. Sa plaanid soetada oma ettevõttele auto otse välismaalt. Unelmate auto on olemas, kuid traditsioonilised liisinguettevõtted jonnivad.

3. Sul on vaja ootamatute väljaminekutega toime tulla. Kui oled väikeettevõtja ning sul tekib ettenägematu kulu, mis pole su äritegevusega otseselt seotud, on „kodupangast” praktiliselt võimatu laenu saada.

4. Oled põllumees ning saabunud on aeg teha kevadtöid, vabade vahendite puudumise tõttu ei jätku sul aga ei seemet ega väetist.

5. Sul on vaja kaasomaniku osa välja osta. Oled teinud koos teise inimesega äri, kuid otsustate ühise tegutsemise lõpetada. Äripartneri osaluse väljaostmine hüpoteeklaenu abiga võib osutuda kõigi jaoks parimaks lahenduseks. Reeglina osutubki.

Need on vaid mõned põhjused, miks aina enam ettevõtjaid Finora poole pöördub. Loomulikult on olukorrad erinevad ja kindlasti leidub veel teist sama palju asjaolusid, miks hüpoteeklaenu kaaluda tasub.

Mõistagi on võimalik Finora käest ka tagatiseta laenu võtta, ent sellisel juhul väljastame väiksemaid summasid. Kui kliendi ehk ettevõtte finantsnäitajad pole piisavad ja tegemist on näiteks alustava kinnisvara arendajaga, siis on tagatisega laenu abil võimalik oma äriidee ellu viia ning sellega võiduka lõpuni minna.

Milleks saab tagatisega ärilaenu kasutada?

Nagu juba vihjatud, on Finora pakutaval ärilaenul kinnisvara tagatisel mitmeid kasutusalasid.

Peamised neid on:

kinnisvara soetamine
kohustuste refinantseerimine
äri alustamine
seadmete hankimine

Mida saab ärilaenu tagatiseks kasutada?

Nagu hüpoteeklaenu mõistegi ütleb, sobib Finora ärilaenu tagatiseks kinnisvara ehk

korter
eramu
maa

Kuidas taotleda Finora ärilaenu kinnisvara tagatisel?

Finora on kuulus oma kiiruse ning paindlikkuse poolest ning me ei kavatse oma renomees mingeid järeleandmisi teha. Me usume, et ettevõtjal on targematki teha kui päev otsa pangakontoris halduri audientsi oodata või „teie kõne on meile tähtis, palun ärge toru hargile pange” stiilis automaatvastajajuttu kuulata.

Et meie käest kinnisvara tagatisel ärilaenu taotleda, tuleks esmalt meiega ühendust võtta või kodulehel kohe laenutaotlus täita. Seejärel küsime sinult mõningaid dokumente:

majandusaasta aruanne,
jooksev bilanss ja kasumiaruanne + 6 kuu konto väljavõte,
tagatisvara info: fotod või hindamisakt, aadress.

Millised on Finora kinnisvara tagatisel antava ärilaenu tingimused?

Me pakume laenu intressiga alates 14% aastas. Lepingutasu on 1,5% laenusummalt.

Ärilaenu saab tagastada igakuiselt annuiteetgraafiku alusel või bullet-graafiku alusel, kus igakuiselt tuleb maksta vaid intressi ja kogu põhisumma alles laenuperioodi lõpus.

Millised on nõudmised Finora hüpoteeklaenu taotlejale?

Erinevalt suurpankadest näeb Finora iga laenutaotleja taga inimest. Meie jaoks oled sa võrdne partner, mitte tüütu kohustus laenuhalduri kalendris.

Loomulikult on meil teatavad eeldused, mis eduka laenutaotlemise võimalikuks teevad.

Sinu pakutav tagatisvara peab olema likviidne, su ettevõttel ei tohiks olla maksehäireid. Samas on iga juhtum eriline, nii et ära häbene oma olukorrast rääkida, isegi kui see sulle endale päris probleemitu ei tundu.

Finora ei väljasta kinnisvara tagatisel antavat laenu tavapäraselt rohkem kui 50–70% ulatuses tagatisvara väärtusest. Aga ei ole hullu: me aktepteerime ka ettevõtte juhatuse liikme käendust, mille suurus on laenusumma x 1,3.

Mida on laenu tagastamise kohta hea teada?

Finorast saadud ärilaenu on võimalik igal ajahetkel tagastada ja sellisel juhul lisandub laenusummale teenustasu, mille suurus on võrdne tagastatavalt laenusummalt või selle osalt
tagastamise päeval kehtiva laenulepingus sätestatud intressimäära alusel arvutatud kolme kuu intressimaksete summaga. Keeruline jutt, mille lihtsam kokkuvõte on selline: enneaegselt tagastatava ärilaenu teenustasu on sisuliselt 3 kuu intressid.

Samas on Finora tuntud oma paindlikkuse poolest. Näiteks on juba laenulepingu sõlmisel võimalik kokku leppida paindlikud tagastamistingimused. Kui üldjuhul soovivad finantsasutused ja pangad laenulepingu ennetähtaegsel tagastamisel teenustasu, mis võib ulatuda kuni 6 kuu intressimaksete summani, siis Finoraga saab soovi korral need tingimused eelnevalt läbi arutada. Mõnikord koguni nii, et ennetähtaegse tagastamise tasu ei olegi (aga ära seda palun kellelegi räägi, eks?).

Kui sul ei ole võmalik laenu õigeaegselt tagastada, tuleks võtta ühendust oma laenuhalduriga. Kindlasti tuleb seda teha enne laenu tagasimakse kuupäeva, et saaksime vajadusel lepingutingimused uuesti üle vaadata ja laenuperioodi pikendada või isegi maksepuhkust anda.

Kindlasti ei tohi karta oma probleemidest rääkida. Mida kiiremini sa meid teavitad, seda kiirema ja parema lahenduse me sinu probleemile leiame.

Kui palju aega laenu saamiseks kulub?

Finora on kuulus oma kiiruse ja paindlikkuse poolest. Meie laenuotsus võtab reeglina 1–2 tööpäeva. Peale notaritehingut saame laenu väljastada 1–3 tööpäeva jooksul, tavaliselt notaris käiguga samal päeval.

Niisiis – kui tunned, et su ettevõttel on vaja kinnisvara soetada, kohustusi refinantseerida, seadmeid hankida või oled alles oma äri alustamas, tasub kindlasti Finora kinnisvara tagatisel antavat ärilaenu kaaluda.

Võta meiega ühendust, vaatame koos su vajadustele otsa, hindame kõiki laenamisega kaasnevaid aspekte ning saad seejärel juba otsuse teha. Meie oleme kohtumiseks igatahes valmis!

Finora