7 nippi täiusliku eelarve koostamiseks

Eelarve on üks imelik asi.

Ühest küljest on see justkui igav numbrite ja kategooriate rida. Teisest võib eelarve aga tuliseid vaidlusi ja isegi tülisid põhjustada. Kui Eesti parlament riigi eelarvet arutab, venivad istungid pahatihti hommikuni – vaidlus on nii kirglik, et eemaltvaatajad ei saa tihtipeale arugi, miks tühipaljad numbrid täiskasvanud inimesi nõnda leili ajavad.

Põhjus on lihtne: eelarve on nagu vereringe. Kui sellega midagi juhtub, on lips läbi. Olgu riigil või ettevõttel, eriti aga just viimasel. Korralikult koostatud ja hoitud eelarve võib su äri enneolematutesse kõrgustesse tõsta, nõrk ja läbimõtlematu tõmbab aga ka kõige edukama jalust maha.

Luba endaga jagada seitset nippi, mis väikesel ja keskmise suurusega ettevõttel head eelarvet aitavad koostada ja hoida. Mõned neist võivad esmapilgul veidrad ja isegi intuitsioonivastased tunduda, kuid seda efektiivsemalt ettevõtte eelarvestamisel töötavad.

Kaasa oma töötajad

Sa võid küll ettevõtte omanik olla, ent see ei tähenda, et kogu surve ainult sinul lasub. Su äri eelarve puudutab ju kõiki ettevõtte töötajaid, seega peaks iga töötaja olema teadlik eelarve koostamise põhimõtetest ja saama sellesse oma ettepanekuid teha.

Korralik eelarve on ettevõtte jaoks liiga oluline, et see vaid ühe inimese kohustuseks jätta. Ideaalset eelarvet peaks koostama ja kontrollima võimalikult mitmekülgsete oskustega töötajate meeskond. See võimaldab eelarvele läheneda erinevatest vaatenurkadest ning aitab ettevõttel ootamatusteks paremini valmistuda.

Lisaks peaksid töötajad olema kursis kõigi muudatustega, mis võivad neid mõjutada – nii mõistab iga inimene, mida ja miks neilt edaspidi oodatakse.

Hoia oma töötajaid kursis ettevõtte lühi- ja pikaajaliste finantseesmärkidega ning sellega, mida saab iga inimene nende saavutamiseks ära teha. Individuaalsete ja ettevõtte laiemate eesmärkide ühendamine paneb kõik sama eesmärgi nimel töötama.

Ära maksa endale liiga vähe

Paljudel ettevõtete omanikel on kiusatus iga teenitud senti säästa, eriti äritegevuse alguses. Teatavat puhvrit on küll oluline säilitada, ent korralikus eelarves peab olema ruumi ka sulle ehk ettevõtte omanikule kompensatsiooni maksmiseks.

Mitmete muutujate tõttu on väikeettevõtete omanikel lihtne unustada, et ka neile endile tuleb töö eest maksta. „Kes ei tööta, see ei söö,” laulis kunagi Kuldne Trio. Kes töö eest palka ei saa, see ei söö päris kindlasti. Ja kes ei söö, see tõrgub omakorda töötamast. Mida teha ettevõttega, mille juht peost suhu elab?

Mõned firmajuhid tunnevad end süüdi, kui endale maksavad. Aga lõppkokkuvõttes on omanik ikkagi vaid töötaja. Seega tuleb oma tööd ise tasustada ja ülejäänud kulude katmiseks muid vahendeid leida.

Määratle ja mõista oma riske

Mistahes äritegevusega kaasneb hulk riske ja need võivad sinu ettevõtet rahaliselt mõjutada. Väikeettevõtete omanikud peavad oma finantstuleviku täpseks planeerimiseks arvestama nii pika- kui ka lühiajaliste riskidega.

Kuidas mõjutavad miinimumpalga või tervishoiunõuete muudatused sinu tööjõudu?
Kas ja mil määral sõltub su ettevõte hooajatöölistest?
Kas sinu äri on seotud geograafiliste kohtadega, kus on loodusõnnetuse oht? Ja nii edasi.

Võimalike lühi- ja pikaajaliste riskide mõistmine on oluline kõigi ettevõtete jaoks. Kui oled ohud kaardistanud, saad oluliselt selgema pildi potentsiaalsete kriisiolukordadega toime tulemiseks.

Pane iga kuu alguses kirja oma ettevõtte garanteeritud sissetulekud ja kulud. See annab hea ülevaate, kui likviidne su ettevõte tegelikult on. Kui teenid raha, saad sellest vähemalt osa kõrvale panna, et sääste riskidest tulenevate probleemidega tegelemiseks hoida.

Ülehinda oma kulutusi

Kui su ettevõte toimib projektipõhiselt, siis tead, et iga klient on erinev ja kaks projekti pole kunagi ühesugused. On võimatu ennustada, millal mõni kulu planeeritust suuremaks osutub.

Suur osa edukast ärist on planeerimine ja ootamatustele reageerimine. Mistahes kulu ettenägematus võib väikese ja keskmise suurusega ettevõtte jaoks katastroofiliseks osutuda. Seetõttu on mõistlik oma kulud tegelikest ehk natuke suuremaks hinnata.

Pea igal projektil näib olevat lisakulu, mida ei osata projekti alguses oodata. Umbes nagu korteri remondi puhul, mis ei maksa iial nii vähe, kui remondimees alguses lubab. Kirjuta eelarvesse natuke suuremad kulud juba enne, kui projekt käivitub – nii kaitsed ettevõtet ootamatute (või tegelikult oodatud) „üllatuste” eest.

Jälgi oma ettevõtte müügitsükleid

Paljudel ettevõtetel on aasta jooksul nii kiired kui ka aeglased perioodid. „Aeglane” periood on parim aeg „kiire” ettevalmistamiseks.

Kasuta oma aeglast perioodi turundustegevuse kiirendamiseks, kuid väldi samal ajal kasumi teenimise seiskumist. Ettevõtte edukaks toimimiseks ja tulude teenimiseks tuleb sul välja selgitada, kuidas oma klientideni uue ja loomingulise turundusega jõuda.

Oleme turundusest põhjalikumalt kirjutanud siin
Ja siin
Ja siis veel siin

Aeglase perioodi jaoks peab sul pangas olema lisaraha. Hoia kulud väljaspool kiiret perioodi madalamal ja säästa lisaraha juhuks, kui laekumisi ei ole nii palju, kui lootsid.

Pea meeles, et ka aeg on raha

Üks suurimaid vigu, mida väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted teevad, on eelarvet koostades aeg ära unustada. Aeg on teatavasti raha, eriti muidugi siis, kui su ettevõttes töötab inimesi, kellele nende aja eest makstakse.

Suhtu oma aega kui rahasse ja sea kõik tähtajad veidi hilisemaks, täpselt nagu siis, kui oma kulusid nimme ülehindasid. Kui arvad, et projekt lõpeb reedel, luba tarnet esmaspäevaks. Kui peaksidki reedel lõpetama, anna töö üle enne tähtaega ja sa muutud kliendi silmis veel väärtuslikumaks partneriks. Kui projekt natuke üle aja läheb, saad esmaspäeval ikkagi sõna pidada.

Vaata oma eelarve pidevalt üle

Ükski eelarve pole kunagi staatiline ega ühtlane – see muutub ja areneb koos ettevõttega.

Ettevõtte tsüklilisuse tundmaõppimine võtab aega, kuid hooajalised suundumused mõjutavad tervet eelarvet ja selle kaudu kogu organisatsiooni tõhusust. Eelarves võib ja peabki tegema muudatusi, et uute või kõikuvate kuludega harjuda.

Vaata oma kuu- ja aastaeelarveid regulaarselt üle, nii saad ettevõtte rahaasjadest selgema ja ajakohastatuma pildi. Eelarve korrapärane ülevaatamine aitab sul finantsotsuseid paremini kontrollida, sest sa tead täpselt, kui palju ettevõte tegelikult raha sisse toob ja mida sa endale lubada saad.

Ongi selleks korraks kõik.

Oleme Finoras mitmed nendest nippidest ära proovinud ja julgeme kinnitada, et need töötavad suurepäraselt. Head eelarvestamist ja kohtumiseni siinsamas veebis või meie kontoris – oled alati oma rahaasjadest rääkimiseks meie juurde oodatud!

Finora