5 vältimatut turundusnippi

„Kerges muusikas on kõik inimesed asjatundjad,” kirjutas vanameister Valter Ojakäär oma legendaarse raamatu „Popmuusikast” esimeses lauses. Enam täpsemini on võimatu inimkonna ja muusika suhet kirjeldada – räägi ükskõik kellega ja saad kohe teada, milline muusika on hea. Ja mis veelgi olulisem: milline on halb.

Täpselt sama asi kehtib turunduses. Internetis on sõna otseses mõttes miljon „guru”, kes üksteise võidu oma tõde kuulutavad ning kõigi teiste omi valedeks tembeldavad. Kuidas peaks aga üks ettevõtja aru saama, millise guru sõnadel on kulla ja kelle omadel alumiiniumi väärtus? Õhk on vastukäivatest arvamustest paks, kusagilt peab ettevõtja aga alustama! Eriti selline, kel pole kogenud turunduspartneri palkamiseks kohe vahendeid võtta.

Me püüame sulle appi tulla.

Siin on 5 mõtet, mida iga väike- või keskmise suurusega ettevõte võiks turundamisel meeles pidada. Meie siin Finoras igatahes peame.

1. Tunne oma publikut

Turundus on „loo jutustamine”. Nagu igal jutuvestjal, peab ka sinul oma publik olema. Häda on aga selles, et teinekord kipuvad ettevõtjad ära unustama, kellest nende auditoorium (ehk potentsiaalne ostjaskond) koosneb. Mõnikord pole ettevõtjail aimugi, kes tema tooteid või teenuseid ostavad.

Kui me oma laenuklientidega vesteldes küsime, kes on nende sihtrühm, kuuleme tihtipeale lauset: „Me müüme oma tooteid kõigile.” See pole paraku mõeldav, kui sa just toiduainete- või rõivatööstuses ei tegutse.

Õpi oma sihtrühma tundma. Kuidas? Räägi inimestega. Räägi otse, küsi asju, mis sind huvitavad. Mis on inimeste probleemid? Kuidas sinu toode või teenus neid lahendada aitab? Mis neid ostma paneb?

2. Hellita oma olemasolevaid kliente

Küllap oled imestanud, miks telekommunikatsioonifirmad uutele liitujatele kõikvõimalikke boonuseid lubavad, olemasolevad kunded pühkigu soodustustest aga suud puhtaks.

Uuringud kinnitavad, et uue kliendi leidmine maksab viis korda rohkem kui juba olmeasolevale müümine. Sinu ja kliendi suhe ei lõpe tehinguga, vaid alles algab sellega.

Upselling, cross-selling ja kõik ülejäänud peened ingliskeelsed sõnad pole pelgalt moekõlksud, vaid tõsised ärivõimalused. Olemasolev klient on sind korra juba usaldanud ja kui oled oma sõnade ja lubaduste vääriline (sa ju oled!), on ta valmis veel ostma. Ära siis teda unusta ja suuna oma turundustegevus ka neile, kes on sinuga juba äri teinud.

3. Rõhuta oma väärtuspakkumist

Väärtuspakkumine on iga äriplaani keskne osa. Mis teeb sinu toote või teenuse eriliseks? Mille poolest on sinu ettevõte teistsugune? Miks sa teed seda, mida sa teed?

Kui sinu väärtuspakkumine konkurendi omast ei erine, pole inimestel põhjust sinu käest osta. Erilisus muudab sinu toote või teenuse aga isuäratavaks, teinekord sõna otseses mõttes.

Mis su väärtuspakkumine on? Keskkonnasõbralik mõttelaad? Kliendilähedus? Millised tundeid ja omadussõnu sa oma brändiga seostad? Mõtle sellele ning muuda väärtuspakkumine oma turundusstrateegia peamiseks osaks. Rõhuta oma erinevusi igal sammul ja näita, miks peaksid kliendid ostma just sinu, mitte su konkurendi käest.

4. Pea blogi

Loo jutustamiseks on erinevaid viise, ent kõige tõhusam meetod loo jutustamiseks on… loo jutustamine! Võta paber (või ekraan) ette ning pane oma lugu kirja! Sisuturunduse eesmärk on su brändi autoriteedina kehtestada ja regulaarselt ilmuv blogi on selleks parim võimalus.

Hästi kirjutatud blogipostitused toovad sinuni inimesi, kes pole su ettevõttest võib-olla varem kuulnudki. Lisaks „meeldivad” blogipostitused ka Google’ile – mida rohkem on sinu kodulehel sisu, seda paremad on su võimalused maailma suurima otsimootori silmis „asjakohane” olla.

Blogi pidamiseks pole vaja muud kui häid mõtteid ja natuke kirjutamisoskust. Need on reeglina igal ettevõtjal olemas ning kui polegi, saad hea kirjutaja ka väljastpoolt leida. Lisa aja jooksul oma veebi ka videoblogi ehk vlogi ja podcast’id ehk taskuhäälingud – mida rohkem ja mida moodsamad meediumid, seda kaugemale su turundussõnum levib!

5. Kasuta nippe, mis töötavad

Eksperimenteerimine ja erinevate turundustehnikate kasutamine on tore, aga lõputult pole kellelgi aega katsetada. Kui miski töötab, jää selle juurde. Müüginippe on sadu, turunduseelarveridu aga oluliselt vähem.

Kui näed, et mõni tehnika toimib ja müük kasvab, suuna oma tähelepanu ja vahendid just selle tehnika täiustamisele. Kui miski ei tööta, lase heaga lahti. Pole mõtet „arendada” nippe, millest on kohe aru saada, et sinu ettevõttele need ei sobi.

Ja ongi selleks korraks kõik. Järgmisel nädalal kirjutame täpsemalt, kuidas hea turunduspartner leida. Oleme Finoras selle just värskelt taas ära proovinud ning jagame (nimesid nimetamata) oma kogemust ka sinuga!

 

Finora