25 omadust, mida sa pead juhina endas arendama

„Ära mine sinna, kuhu tee sind viib,” ütles kunagi ameerika kirjanik ja filosoof Ralph Waldo Emerson. „Mine hoopis sinna, kuhu ükski tee ei vii, ja jäta maha uus rada.”

Võimsamat tsitaati – eriti juhtimist puudutavat – on raske leida.

Juhtimisest räägitakse viimasel ajal üha enam. Esiteks muidugi seetõttu, et uut tüüpi majandusolud nõuavad veelgi paremaid juhte. Teine põhjus on aga see, et juhtideks ei peeta enam pelgalt ettevõtete tippjuhte, vaid ka tiimiliidreid ja tegelikult igaüht, kes kasvõi kahe inimese tööd peab koordineerima.

Mida rohkem juhtimisest kõneldakse, seda enam tulevad jutuks omadused, mis ühel korralikul juhil olema peavad. Ka need muutuvad ajas, kuigi juhi paljud tunnusjooned on sõnastatud juba Rooma impeeriumi päevil.

Milline on hea juht? Mida peab üks inspireeriv liider tegema, et uut rada maha jätta? Ja mis kõige tähtsam – kas hea juhi omadused on kaasa sündinud või on neid võimalik õppida ja endas arendada?

Me puutume siin Finoras igapäevaselt kokku sadade ja sadade Eesti ettevõtjatega. Mõni neist on tugev juht ja mõni veel tugevam, ent üks on selge: tänapäeval pole liidriks võimalik sündida ja korraliku tippjuhi elu erineb keskaegse kuninga omast, kes võis suure riigi etteotsa sattuda vaid seetõttu, et oli eelmise kuninga poeg.

Heaks juhiks saadakse kogemuste toel ning teatud omaduste pideva arendamise abil.

Järgnevalt avaldame nimekirja omadustest, mida maailma parimad juhtimiskoolitajad ja -spetsialistid eluolulisteks peavad. Loe see nimekiri tähelepanelkult läbi ning mõtle, kas sinus on need olemas, viimne kui üks. Ja kui on, siis kuidas sa neid endas arendada saad. Sest juhiomadused on nagu biitseps – sa võid selle jõusaalis paari kuuga punni treenida, ent kui temaga rohkem ei tegele, vajub käsi kiiresti tagasi kössi.

Hea juht on

aktiivne kuulaja
empaatiline
suuteline keerulisi asju lihtsalt selgitama
strateegiline mõtleja
loominguline
inspireeriv
veenmisvõimeline
paindlik
hea suhtleja
osav ajaplaneerija
usaldusväärne
positiivne
võimeline oma tiimi liikmed ettevõtte eesmärkidega harmooniasse viima
suurepärane jutuvestja (ehk nn storyteller – igal ettevõttel peab olema oma lugu)
suuteline informatsiooni tegevusteks muutma
tugev visionäär
abivalmis
oma tiimi uskuja
veenev motiveerija
suunanäitaja ja õpetaja
tähelepanelik ja tunnustav
ühtsuse looja
julgustaja
muutustele avatud ja neid soosiv
kaasav otsustaja

Terve hulk sõnu ja väljendeid, millesse on võimalik suhtuda kahte moodi: silmadega üle libiseda või tõsiselt mõelda ja aru saada, millised tegevused iga omaduse taga seisavad. Mis sa arvad, kumba varianti tõeline juht rakendaks?

No just! Ja ainuüksi see teadmine teeb su grammikese paremaks juhiks. Head mõtestamist ning kõigi omaduste eneses leidmist ja arendamist!

Finora