Kust saab alustav ettevõtja laenu?

Eestit peetakse maailma üheks aktiivsemaks ettevõtete loomise kohaks. Palju levinud on väljend start-up mafia, mis viitab, et ühe elaniku kohta on meil hämmastavalt palju alustavaid ettevõtteid. Seega peaks justkui olema lihtne raha kaasata, sest kuidas muidu ettevõtted saaksid tekkida ja kasvada. Aga kas see ikka on nii lihtne?

Idee on, aga edasi?
Kui räägitakse start-up ettevõtete raha kaasamisest, siis tavaliselt liigub kohe jutt uute tehnoloogiate ja maailma muutvate ideede juurde. Selliste ettevõtjate jaoks on loodud riiklikke rahastamiskanaleid ja loomulikult on aktiivsed ka Eesti ja maailma erainvestorid. Kui kellelgi on aga soov hakata väiksema mahu ja lihtsama ideega ettevõtjaks, siis on tema võimalused kardinaalselt väiksemad.Oletame, et ma tahan avada väikse autoremondi töökoja või pagariäri. Minimaalse algkapitali olen suutnud kokku koguda, kuid äri käima lükkamiseks oleks vaja rohkem. Kui olen jäänud töötuks, siis teatud rahalisi toetusi pakub Töötukassa. Mõned alustava ettevõtja toetused on olemas EASis.

Pank võib öelda ei
Kui aga tahta võtta laenu, siis on olukord keeruline. Loogiline koht, kuhu pöörduda, oleks pangad. Osadel kindlasti ka õnnestub pangalaenuni jõuda, kuid paljudel mitte. Põhjuseid on palju. Tihti on alustava väikeettevõtja vajatavad summad nii väiksed, et suurtel pankadel ei tasu nendega tegeleda. Pank suhtub väga konservatiivselt ka taotleja konkurentsivõimesse. Kuigi me näeme ja kuuleme pidevalt lugusid sellest, kuidas mõni inimene on palgatöölt lahkunud, et avada oma väike pereäri, siis pea kunagi ei kuule me, et seda oleks toetanud mõni pangalaen, sest panga jaoks on turul konkurents juba tihe ning inimesel puudub varasem kogemus pagariäriga. Ja loomulikult eeldab pank, et laenusoovijal on valmis 5 aastane detailne finantsprognoos Excelis.

Alternatiivid on olemas
Seega tasub julgemalt vaadata alternatiivsete variantide poole. Üheks võimaluseks on ühisrahastusplatvormid, kuid veelgi avaramad võimalused on väiksematel laenuandjatel. Tänaseks on Eesti laenuturul toimunud märgatav korrastumine ning hulk laenupakkujaid saanud Finantsinspektsiooni tegevusloa. Tasub uurida, milliseid võimalusi nemad laenuks pakuvad. Tihti on nende tasud samaväärsed suurte pankade käibekrediidi intressidega, kuid otsustusprotsessid on tavaliselt oluliselt kiiremad ja lahendused paindlikumad. Igal juhul tuleb aga meeles pidada, et olgu laen võetud sõbralt, sugulaselt või krediidiandjalt – laen tuleb ka tagasi maksta ja alati tasub enda jaoks valmis mõelda plaan B. Kui äriplaan ei õnnestu, mis on lahendused. Kas tagasi palgatööle, et selle arvelt laenud tasuda või mõni uus ja parem äriidee. Kõik edukad äriinimesed võivad rääkida ebaedu lugusid. Seega tasub julgelt proovida, otsida häid koostööpartnereid ning teha oma unistused teoks.

Andrus Alber